| alexamealexa a întrebat:

Buna tuturo! Stiu ca e cam tarziu de intrebari, dar totusi o sa incerc big grin. As vrea sa ma fac roscata, parul meu fiind saten natural, insa nu cu vopsea, ci cu nuantator. Am auzit ca unele nu acopera bine si nu as vrea sa fie o parte rosu si una nu. Plus ca voi merge la mare si mi-e frica sa nu inceapa sa curga culoarea din par. Prin urmare, mi-ati putea recomanda un nuantator de par bun, dar care totusi sa se spele pana incepe scoala? big grin Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| ceaiuldetei a răspuns:

Ca să nu te sperii : )

Folosește șamponul colorant. Sunt pe mai multe nuanțe.

Sunt ok și nuanțatoarele și dacă vrei calitate, atunci trebuie să le iei pe cele scumpe.

În general (nu întotdeauna), lucrurile scumpe tind să fie de calitate. E valabil și pentru pâinea pe care ți-o cumperi din magazin și pentru hârtia igienică pe care ți-o iei de acolo și așa mai departe.

Dacă vei merge la mare : ) sau dacă nu vei merge.

Va curge. Pentru că nuanțatorul are și talentul ăsta, dincolo de faptul că te face să arăți mai nu știu cum.

Probabil nu te lasă părinții să te vopsești (sau ești prea mică pentru asta).

Ai mai putea să încerci spray-ul colorant.

Ideea e că toate curg la spălare. Inclusiv vopseaua.

Încearcă să alegi cu cap.

Recomandarea mea, ar fi să îți lași părul în pace. Vopsește-l când ai să ai 40 de ani, ca să îți acoperi firele albe.

Probabil ai să ignori recomandare mea, astfel încât mă văd nevoită să îți spun altceva:

Nuanțele de roșu (frumoase sau cretine și care nu prind pe mai nimeni de pe planeta asta), sunt cele mai pretențioase.

Dacă nu vrei să râdă nimeni de tine, asortează-ți hainele cum trebuie. Iar dacă fetele din jurul tău (sau băieții - că ăștia mint la greu, doar ca să primească ce vor) spun că îți stă bine cu verde și cu mov, întreabă pe altcineva care are o idee despre paleta culorilor (pentru că eu te asigur că nu merge verde cu mov și cu părul roșcat).

Trebuie să reții că roșcatul nu merge la orice.

Nuanțele de șaten sunt frumoase. Nu știu de ce ai vrea să îl vopsești...

De fapt, știu. Că e cul și la modă și vrei să fii și tu ca restul fetelor și probabil ai văzut la una și ți-a plăcut mult de tot sau probabil vrei să încerci chestii noi.

Nu spune nimeni să nu fii frumoasă. Dar gândește-te bine, indiferent de ce anume alegi. Dacă te vei vopsi - vei avea o grămadă de probleme. Părul trebuie îngrijit mult mai des. O dată sau de două ori pe lună, cheltui niște bani care ți-ar prinde bine la altele. Și nu cred că merită. În plus, e multă bătaie de cap.

Încă ceva important: dacă alegi vopsea sau nuanțator, ai grijă să nu fii la ciclu. Pentru că banii ăia pe care i-ai cheltuit, se duc pe apa sâmbetei, întrucât nu va prinde culoarea.

Nu mă întreba de ce : ) doar ai grijă să nu fii la ciclu. Iar dacă nu mă crezi (trăim într-o lume în care ăsta e singurul lucru pe care îl facem cu măiestrie: n-avem încredere în nimic), întreab-o pe mămica ta, pe bunica ta sau pe surorile tale mai mari (admițând că ele și-ar vopsi părul). : )

| alexamealexa explică (pentru ceaiuldetei):

Buna! Am vazut ca ai incercat pe cat se poate sa ma ajuti, spunandu-mi si dezavantajele vopsitului si chiar apreciez happy. Nu ma supar, din potriva, se vede ca a fost o parere 100% sincera si iti multumesc. Am vrut sa ma fac roscata pentru ca mi-a placut mereu culoarea si as fi vrut sa incerc, dar fiind numai o faza, nu am vrut sa folosesc vopsea permanenta si sa imi distrug parul. La faptul ca as putea fi mai mult sau mai putin cool nu m-am gandit. Ca varsta am 17 ani, deci nici prea mare nici prea mica, iar parintii nu pot spune ca au fost incantati, dar acceptau ideea atata timp cat nu foloseam vopsea. Pentru mine a fost foarte important sa nu fie permanent, atat pentru faptul ca este greu de intretinut, cum ai spus si tu, dar fiind eleva m-as fi simtit putin stanjenita sa ma prezint asa in fata profesorilor. M-am gandit la nuantator, stiind ca o prietena a folosit, insa nu stiam foarte bine in ce consta utilizarea acestuia. Din cate vad sunt mai multe dezavantaje. Deocamdata o sa renunt la idee, mai ales pentru faptul ca nu sunt pregatita sa renunt la parul meu natural. Multumesc! happy

| ceaiuldetei a răspuns (pentru alexamealexa):

Cu o deosebită plăcere. Iar la 17 ani, să știi că poți să faci mai multe decât crezi. Nu trebuie să ceri mereu aprobarea altora, chiar dacă aici intră și părinții tăi. Da, ei te întrețin, te ajută cu școala, îți dau un acoperiș și îți mai dau bani să îți iei țoale sau ce îți mai trebuie ție, dar pentru asta nu trebuie să faci mereu ce vor ei. Ai să te lămurești în timp. La 18 ani deja ai să ai alte păreri - dacă nu îți spală nimeni căpușorul între timp. Cât despre profesori... Ăia n-au grija ta : ) N-au grija nimănui. Toată lumea vrea note bune de la tine. Și probabil nu vor ca tu să îi faci de râs. Oricum ar fi, e viața ta. Tu rămâi naturală și ia deciziile care crezi că sunt corecte. : ) Curaj.

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Eu m-am facut cu al doilea din poza
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/31527_0_attach_65661.jpg
aveam parul saten inchis si la lumina naturala se vedea asa
http://static.eva.ro/......e0e8eb.jpg
Daca folosesti 2 plicuri culoarea va fi mai intensa.
Se duce de tot in 4-5 saptamani.