| Izza_Izabella_1994 a întrebat:

Buna tuturor!

Acum 2 zile m-am vopsit. Parul meu natural era un blond inchis, iar eu l-am vopsit mai deschis. Si s-a deschis foarte tare. L-am tinut doar 15minute si asa a prins destul.
Ideea e ca nu imi place deloc.
E prima data cand ma vopsesc,
nu sunt decolorata.
Voiam sa intreb... este posibil sa se mai reduca din culoare de la spalat, poate si de la clor( merg de cateva ori pe saptamana la bazin)? Imi doresc sa ajung la culoarea mea naturala...sunt constienta ca e foarte greu, dar sper totusi usor usor sa se duca. Este posibil? Sau doar ca parul creste la radacina?

Am gasit pe net un " tratament " cu bicarbonat de sodiu si sampon... l-am folosit de 2 ori si mi s-a mai due portocaliul din par cat de cat. L-a incercat cineva? Merge?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Parul tau isi va reveni la culoarea sa naturala doar dupa ce creste din nou.
Pana atunci poti folosi o vopsea de culoare apropiata de ceea naturala.

Alta data fa-te blonda mai deschisa doar folosind simplul ceai de musetel, natural, cu care poti regla nuanta dorita prin clatiri repetate.

| Lostlyric a răspuns:

Daca ai folosit vopseaua permanenta si nu cea nunatatoare, well... laughing Va fi complicat. La vopsea permanenta, e nevie de cateva luni pana dispare din nuanta si asa, varfurile vor fi mereu de alta culoare. La vopsea nunatatoare, e nevoie de vreo 4-5 spalari si ar trebui sa dispara vopseaua.
Daca e totusi, vopsea permanenta, ai mai avea o solutie: sa folosesti o vopsea nuantatoare intr-o culoare cat mai apropiata de cea a parului tau natural. Asta, pana iti creste parul tau. De pe deschis spre inchis, se gasesc destule nuante. Si apoi... astepti.
Si data viitoare, mai bine mergi la un salon. Blondul este o culoare pretentioasa.

| Izza_Izabella_1994 explică (pentru Lostlyric):

Si in timp... exista o posibilitate sa revin la culoarea mea naturala?

| anonima12345678901 a răspuns (pentru Izza_Izabella_1994):

Niciodata. Vopseau de par permanenta, intra in firul de par, scoate melanina naturala, si ii da nuanta dorita de tine. In cazul unei vopsele de culoare deschisa, toate contin si decolorant. Daca era o culoare mai inchisa decat nuanta ta, ai mai fi avut sanse cat de cat. Am lucrat in salon..ma pricep. happy Intr-adevar, singura solutie este sa folosesti o vopsea nuantatoare(fara amoniac), ceva mai inchisa. exact ca parul tau natural daca gasesti. Posibil sa iasa mai inchis. Nu te speria. iese repede din par..cateva saptamani... apoi sunt sanse sa ramai cu o culoare apropiata de cea naturala.

| Lostlyric a răspuns (pentru Izza_Izabella_1994):

Urmatoarea "tura". Dupa ce iti creste din nou lungimea initiala a parului si tu il vei nuanta si taia treptat. Tura asta, ia-ti gandul. happy

| kopli a răspuns:

Vopseaua folosita avea decolorantul incorporat. Altfel, nu avea cum sa iasa o nuanta mai deschisa.
Ori folosesti un nuantator la culoarea dorita, ori te vopsesti din nou permanent. Asta, pentru zona vopsita acum. Apoi, sa astepti sa-ti creasca parul natural.

| kopli a răspuns:

Portocaliul ala il poti nuanta cu sampon colorant gri reflex. Dar trebuie folosit la 2-3 spalari.