| Cristina2316 a întrebat:

Buna tuturor. As vrea sa mă decolorez peste puțin timp. Dar o voi face la un salon destul de bun cu produse de calitate. Dacă sunt de calitate credeți ca mi se va arde tare parul și se va rupe? Ce îmi recomandați pentru îngrijirea parului decolorat? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Probabil ai observat ca majoritatea fetelor cu parul decolorat au parul mai scurt (la inceput nu, dar peste cateva luni cu siguranta). Asta pentru ca e foarte greu sa ai grija de parul blond, se subtiaza si se rupe pur si simplu, daca folosesti si placa e dezastru. Eu m-am decolorat acum cativa ani si am fost blonda pana de curand si se subtiase parul (e normal sa se intample asta de la decolorant) si mai foloseam si placa saptamanal ceea ce era foarte grav dar am reusit sa am parul lung, chiar foarte lung. Cum? La fiecare spalare (la 5-6-7 zile la mine) imi aplicam masti cu uleiuri (masline mai ales, cocos, ricin, argan-desi asta e extrem de scump, orice combinatie de uleiuri e buna, totusi cel mai bun mi se pare cel de masline, il poti folosi doar pe asta) plus ce mai gaseam: miere, banana, galbenus de ou, avocado. Stateam cu masca minim 4-5 ore (cel mai bine peste noapte) si astfel reuseam sa il fac sa arate cat de cat sanatos si sa fie mai rezistent. Apoi dupa ce indepartam uleiurile cu sampon, aplicam o masca sau un balsam din comert (de ex Kallos) si stateam vreo 10 min apoi clateam cu apa. Parul il lasam intotdeauna sa se usuce liber, daca mai bagam si uscatorul in el il nenoroceam de tot.
Am respectat acest ritual ani intregi, apoi am renuntat sa mai folosesc masti cu uleiuri, mare greseala, in cateva saptamani/luni parul meu a ajuns mult mai scurt si mai ales in fata, de la jumatatea spatelui pana la barbie si acum regret asta.
Deci tine minte, parul decolorat are nevoie de hidratare, altfel va arata ca o matura, chiar daca la inceput arata bine.
Daca ai bani cumpara-ti produse de ingrijire profesionale, am auzit ca sunt foarte bune. Dar totusi baga si ceva ulei in el macar o data pe saptamana.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai de ce nu intrebi chiar la acel salon, imposibil cel care umbla cu mierea pe mana sa nu linga macar degetul.

| MariaEcaterina99Y a răspuns:

In niciun caz. Bine..aici depinde și de parul tau. dacă-l ai subțire mai bine las-o balta.
Iar ca îngrijire..eu folosesc balsam. ‘))