| Trifan_Diana_1998 a întrebat:

Vă rog ajutati-ma pentru ca am o nelamurirelaughing doresc sa imi comand o geanta de pe site-ul guess unde shipping ul este gratuit.dar nu stiu daca trebuie sa mai platesc taxa vamala ceva?

Răspuns Câştigător
| S3bastiaNN a răspuns:

La orice produs de peste 10€ venit din afara UE se plateste TVA 20% din valoarea obiectului. Daca geanta este peste 150 euro, platesti si taxe vamale 3% din valoarea obiectului. Nu are nicio legatura daca este sau nu transportul gratuit. Gratuit este pentru tine, ca ei platesc transportul.

1 răspuns:
| JohnnyBi a răspuns:

Teoretic, la tot ce e adus din afara UE trebuie sa se plateasca vama si tva. vad pe net ca parerile sunt impartite. cica, daca ai shipping gratuit, nu le mai platesti. poti intreba la posta la mesagerie mai multe detalii. sediul postei cu vama este in capitala de judet a fiecarui... judet.