| Sirenaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

va scriu si eu pentru a-mi recomanda cateva remedii "pentru acasa" impotriva vergeturilor. Stiu ca de tot nu or sa dispara, dar vreau macar sa se estompeze, mi-au aparut si pe gambe si arata extrem de inestetic sad Voi ce ati incercat si a dat rezultate? Mentionez ca unele-s albe, altele rosiatice, aparute mai de curand sad

5 răspunsuri:
| LifeIsBeautiful12 a răspuns:

Si eu am vergeturi si stiu cum este.Din pacate nu putem scapa de aceste semne pentru ca vergeturile sunt de fapt rupturi de piele in urma unor schimbari majore a organismului. (luare in greutate,schimbari hormonale,etc)Insa, ele pot fi cat de cat tratabile cat sunt rosii, asta insemnand ca sunt pe la inceput. Cele albe din pacate arata ca acele vergeturi sunt destul de vechi si s-au albit intre timp. Poti incerca Bio Oil, Unt de Shea/cocos sau sa apelezi la sedinte cu laser. Vreau sa precizez ca aceste metode nu prea sunt eficiente insa amelioreaza catusi de putin si le mai schimba textura.(Bio Oil/Laser)Bea multe lichide, hidrateaza-ti pielea zilnic si incearca sa le tratezi pe astea rosiatice poate isi vor mai schimba textura in timp.

| Superlativ_Frumusete_1985 a răspuns:

Recomand crema de vergeturi de la Klein Becker- Strivectin, e super buna!

| vintagegirl1996 a răspuns:

Amestecă Supliform cu ulei de morcovi și ulei de migdale (toate în cantități egale) și masezi minim 10 minute. Apoi te înfășori cu folie alimentară și stai cu ea măcar 2 ore (eu dormeam cu ea laughing ).Fă chestia asta măcar 1-2 luni și sunt sigură că vei scăpa complet de ele.Trebuie să ai răbdare, vergeturile nu trec în câteva zile. :*

| vintagegirl1996 a răspuns (pentru vintagegirl1996):

În timpul tratamentului să-ți exfoliezi neapărat pielea săptămânal cu mălai și/ sau zaț de cafea.

| catalina2016 a răspuns:

Eu iti recomand untul de cocos. In loc de crema antivergeturi poti folosi untul de cocos. Nu te astepta sa iti dispara vergeturile, doar ca se vor estompa si vor avea o culoare alb transparent, deci nu vor mai fii asa vizibile.
Cu drag :*