| dydybla a întrebat:

Buna, vreau sa merg la coafor/salon sa imi taie putin din par (il am mai scurt putin de solduri) si as vrea sa mi-l taie putin mai jos de umeri. Ideea e ca am parul ondulat si dupa ce il piaptan sau daca ies afara si bate vantul (sau pur si simplu cum merg practic se face putin vant in fine nu prea stiu sa explic dar sper ca ati inteles, mi se electrizeaza). Azi am fost in Auchan si am intrebat la un fel de taraba de acolo ce as putea sa fac cu parul meu iar tipa mi-a zis sa ma dau cu o chestie de acolo si dupa sa-l indrept putin dar in primul rand costa 70 de lei plus ca eu nu vreau sa folosesc placa pentru ca mi-am ars varfurile cu ea. Ce sa fac, sa mi-l filez la salon sau ce pot sa fac. Vreau neaparat sa ma tund pentru ca imi e prea cald cu parul asta lung dar mi-e frica sa nu arate mai rau decat arata acum. Si faza e ca nu prea am incredere in toate tipele de la coafor (unele habar nu au ce fac). Va rog din suflet ajutati-ma, nu mai stiu ce sa fac

Răspuns Câştigător
| Butnariu_Adriana_1997 a răspuns:

Buna,
Încearcă să te tunzi filat in scări sa ii i-a din volum și încearcă un salon bun unde ai parte de consiliere și de un hairstilist profesionalist.
Poti sa încerci sa iti mai stăpânești părul si cu ceară de par.

5 răspunsuri:
| JustMe11 a răspuns:

Tunsul in scari nu e o solutie pentru electrizarea parului. Incearca sa il hidratezi si evita sa faci greselile care duc la electrizarea parului. Mai multe sfaturi si cauzele electrizarii le poti recunoaste in articolul acesta ->>http://www.beautyrevealed.ro/electrizarea-parului/

| Bondarel99 a răspuns:

Dar nu trebuie sa îți fie frica sa folosești placa. Dacă nu o folosești la temperatura mai mare de 170 grade și îți iei un spray de protecție termică (e vreo 15 lei), nu o sa ți se strice parul.
Dacă parul tău e ondulat nu prea poți face nimic sa îl așezi fără sa folosești vreun produs.
Poți sa îți iei o perie rotativă care aranjează parul in timp ce îl usucă. Mie îmi place foarte mult cum îl face, eu am parul lung dar cred ca ar fi mai potrivită pentru un par mediu.

| mimimumu a răspuns:

"Si faza e ca nu prea am incredere in toate tipele de la coafor (unele habar nu au ce fac)"
Ai dreptate.De pildă, mătușa mea s-a dus la coafor pentru extensii de par si tipa aia nu le-a pus bine si i s-a incalcit parul si a incercat sa le dea jos si a rămas cu lipiciul acela in cap si pana la urma si-a tăiat parul.A doua zi s-a dus acolo si a facut acolo circ (mătușa are un caracter foarte puternic laughing)

| cristinamnt a răspuns:

Bună,NU ÎȚI FILA PARUL! O prietena de a mea avea parul tocit, a fost la salon sa si-l fileze crezând ca doar asa o sa scape de firele despicate, și după o luna în s-a tocit ajungând sa arate oribil.Ma rog, acum poate depinde și de tipul de par, de cat de sănătos e.
M-am confruntaș cu aceeași problema ca tine:aveam parul tocit si destul de lung, doar ca nu îmi mai creștea și ma deran-a sa il vad mereu tocit. După mult timp în care m-am gândit, m-am decis sa ma duc la salon.Norocul meu e ca am dat de o tipa super de treaba și mi-a recomandat o tunsoare în scări, mai scurt în fata și mai lung în spate.Prima oara mi se parea ca arat foarte ciudat pentru ca avusesem parul destul de lung înainte, dar mi-am spus ca se vede bine și ca o sa crească la loc în câteva luni.