| Dinterelenamadalina a întrebat:

Buna
Vreau să-mi cumpăr samponul Vichy pentru par gras si măreață. Am văzut că este bun,dar ma pot spăla mereu cu el sau doar câteva săptămâni si dupa trebuie sa imi iau alt șampon?.Ma gandesc daca e asa, poate imi reapare mătreata din nou.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Matreata apare din cauza unei dermatite pe care o ai probabil.
Ti-as sugera sa cumperi un Sampon cu NIZORAL din farmacie si sa-l folosesti minim 3 luni de zile, ca sa-si faca efectul si sa elimine dermatita. Nizoralul este un medicament care actioneaza asupra scalpului si-l vindeca de dermatita.

Sampoanele vicky si Head&Shoulder trateaza efectul, nu si cauza, si imediat cum incetezi folosirea lor, matreata reapare.

| Dinterelenamadalina explică (pentru Violleta2022):

Ce e aia dramatică? Ma mănâncă capul parca am ceva sub piele asa de tare ma mananca

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dinterelenamadalina):

Nu am spus "dramatica" nicaieri, ci dermatita!
DERMATITA SEBOREICA este o ciuperca care se instaleaza pe scalpul capului si produce matreata si mancarimi (ca in cazul tau), dar se poate instala pe fata, pe frunte, in barba, fata, sprancene, pleoape.
Citeste in linkurile de mai jos ce este dermatita seboreica, cum se face, si cum se trateaza.

http://www.lasermed.academy/proceduri_dermatologie/dermatita_seboreica.php

https://www.reginamaria.ro/dictionar-de-afectiuni/dermatita-seboreica

https://doc.ro/sanatate/dermatita-seboreica-ce-este-si-cum-o-tratam

https://www.medlife.ro/......-tratament

| Dinterelenamadalina explică (pentru Violleta2022):

Am intrat le linkul dat de tine. M am uitat la pozele apărute acolo. Eu nu am asa in cap gen roșeata aia sau petele alea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dinterelenamadalina):

Fiindca nu te-ai uitat la poza care trebuie, pentru tine.
Dermatita seboreica din cap, produce doar matreata, nu roseata.
Roseata apare de la scarpinat, ca te mananca scalpul.

Uite aici, dermatita seboreica la radacina parului (scalp):
https://www.divahair.ro/......50_385.jpg

| User23434 a răspuns:

Și eu am probleme mari cu mătreața. Noroc de maica-mea care e coafeză și mi-a făcut rost de un șampon bun(yves rocher anti dandruff). Și de folosit, îl folosesc mereu, dacă îl schimb reapar problemele. Poate depinde de la persoana la persoana.

| CiubotariuAndrei a răspuns:

Si eu am avut. Incearca sa te speli pe cap undeva la maxim trei ori pe saptamana si daca ai un piectene de os, o poti da jos usor. Recomandat e sa nu te speli zilnic, dar nici o data pe saptamana. Trei ori e suficient.