| anonim_4396 a întrebat:

Acum cateva saptamani mi am luat,, mustata" cu benzi depilatoare. Dupa o saptamana a inceput sa creasca iar, dar firul s a ingrosat foarte mult si este negru, la fel ca si cum mi l as fi luat cu lama.
Asa este normal? Se va rari sau subtia firul de par? Daca da, in cat timp?

6 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Da-i o forma frumoasa.

| R0R0 a răspuns:

Asa e prima oară.

| NH4OH a răspuns:

Inlaturarea parului nedorit prin radere cu lama face ca firul de par sa creasca mai gros.
FALS: Este un mit ce se pare ca nu isi pierde deloc din putere. Inlaturarea parului cu lama de ras nu ingroasa firul de par. Grosimea firului tine de genetica si nimic nu poate schimba asta. Singura diferenta este faptul ca firul de par este taiat, nu este smuls din radacina si in momentul in care creste pare mai aspru, dar nu este in niciun caz mai gros.
ps: Oamenii de știință au cercetat lucrul ăsta și ne-au afirmat că este doar un mit. Pe lângă asta, ei se amuză că încă și acum, în sec.21 majoritatea oamenilor cred în continuare în asta.
-Deci nu ți s-a îngroșat, doar e aspru pentru că e normal, e un stimul al pielii, e imposibil să nu se întâmple așa. De rărit se poate rări cu timpul cât de cât de la epilare.
Baftă, fundă?

| NH4OH a răspuns (pentru NH4OH):

Subiectul ăsta este valabil atât pentru lamă cât și pentru aparatele de smuls, e același lucru. Sunt total egale în ceea ce privește creșterea și dezvoltarea firului de păr.

| MadaMadalina1234 a răspuns:

Asa a fost si la mine prima oara: Pielea era rosie pentru 2 zile. Incepi sa te obisnuiesti cu timpul. Este valabil, bineinteles si la pensat. Nu iti face griji!

| StefaniaStefyC a răspuns:

Draga mea, nu trebuie sa te sperii.Prima data cand iti iei mustata cu benzi, asa se intampla nu se va rari, pentru ca o sa o iei destul de des.Cat despre subtiat vei vedea ca va revenii la normal.