| GVio92 a întrebat:

Bună ziua! Am cumpărat un parfum de pe OLX de la SPerfume.ro săptămâna trecută iar acum 2 zile imediat după ce m-am dat, mi-au apărut niște bubițe care mă și mănâncă. I-am contactat tot pe Olx unde am și conversația cu aceștia, le-am spus inca de când am achiziționat parfumul ca nu mi se pare a fi original, menționez ca bathcode-ul de pe cutie când îl verificam pe checkfresh.com apărea original, dar scrisul de pe parfum era îngroșat, unele litere șterse se vedea clar ca nu e original, în plus nici mirosul nu era ca cel original. Cand le-am trimis poze doveditoare cu zonele unde mi-au apărut bubitele, nu au negat dar nici n-au aprobat ca parfumul ar fi fake, mi-au spus ca o să-mi dea un răspuns. A doua zi îi contactez din nou tot pe olx iar răspunsul lor a fost ca sunt stresantă și ca returul se face doar dacă produsul e în stare perfectă, dar cutia nu o mai am, adică pe scurt refuză să-mi dea lbanii înapoi. De atunci nici n-au mai răspuns, la telefon sunt de negăsit. Am căutat firma cui/ județ să le fac reclamație la ANPC nu sunt de găsit nici datele. Ce pot face?

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate ca ai fi avut aceste probleme alergice si daca ar fi fost original.
Oricum, se stie ca pe OLX se trag cele mai mari țepe dar voi tot continuati sa cumparati de acolo.
Ce aveti in cap, doar voi stiti.

| GVio92 explică (pentru darrio2007):

Sora mea îl are și îl folosesc destul de des pe al ei, de aceea am zis ca nu este original, dar nu voiam să mai consum pe al ei și mna… acum asta e. învățătură de minte…

| Simpatic a răspuns:

Nu are relevanta daca un produs este sau nu original cu faptul ca tu esti alergic/ca la ce contine un anume model de parfum.

Intrebarea pe care ai pus-o tu si concluziile pe care le-ai tras gresit daca le aplic unei analogii suna de genul :

mi-am cumparat noul model de bmw seria 5 dar am facut accident, nu am pastrat distanta fata de masina din fata mea, ii voi da in judecata pe cei de la bmw pentru ca nu au facut frane mai eficiente!

deci cu alte cuvinte la situatia adusa de tine in discutie, nu are nicio legatura parfumul daca este sau nu original, cu alergia! poti sa faci alergie si la un parfum original si la un fake.
la fel de bine si eu daca ma dau cu acelasi parfum si persoana y, poate sa nu ne iasa bubite (adica urticarie in cazul de fata) sau poate sa ne iasa la amandoi!

la ANPC te poti adresa doar daca parfumul poarta numele unui brand celebru (precum CK, Armani, etc) iar parfumul este fake! si chiar nu ar strica sa le faci o reclamatie!
recomand sa ii raportezi si pe olx dand detalii in raportul deschis!
Si nu in ultimul rand poti merge si la politia economica pentru ca e vorba de inselaciune, iar faptul ca nu sunt inregistrati ca societate cantareste mult!

| GVio92 explică (pentru Simpatic):

Sora mea are același parfum cu care mă dau destul de des, dar am zis să-mi iau și eu unul să nu-l mai consum pe al ei, de aceea și plus alte 50 de parfumuri pe care le am, nu am pățit niciodată așa ceva.

| Simpatic a răspuns (pentru GVio92):

Inteleg, am spus in raspunsul meu de mai sus si calea catre reclamatie asupra acestei firme neserioase, daca sunt inregistrati macar, ca sunt multi pe olx care desi apar pe site ca "firma" nu sunt inregistrati la registrul comertului

| Violleta2022 a răspuns:

Se tot spune intr-una sa nu mai cumparati de pe olx fiindca este marfa fake si se trag tepe si totusi continuati sa ignorati toate avertismentele si sa cumparati, crezand ca l-ati prins pe dumnezue de picior cumparand lucuri scumpe care pe olx sunt mai ieftine decat la producator, deci clar ca-i teapa, dar ma rog, pana nu te frigi, nu crezi.

Nu poti face nimic, ai luat teapa si ai pierdut banii. Acum inveti din greseli, iar pe viitot nu le mai repeti.

| GVio92 explică (pentru Violleta2022):

Mda, prostia mea, speram totuși ca exista o șansă să-mi recuperez banii…

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te asteptai la altceva daca ai cumparat parfum de pe OLX?

| GVio92 explică (pentru suntserios):

țeapa asta puteam să o iau comandând direct de pe site-ul lor. Ptr ca da au și site și pagine de Facebook, insta. nu e o regula am mai comandat parfumuri de la diferite persoane de pe olx perfect în regulă. N am avut probleme până acum.

| mihai69 a răspuns:

Să nu mai cumperi de pe OLX.

| GVio92 explică (pentru mihai69):

Da, învățătură de minte…

| blairelovesmusic a răspuns:

Nu ai ce sa mai faci in situatia asta. Nu trebuia sa comanzi de pe Olx. Data viitoare sa comanzi de pe Notino, Douglas sau Sephora.

| KovacsB a răspuns:

Nu se cumpara parfumuri de pe olx.