| User257 a întrebat:

Bună ziua. Ce șampon antimatreață să aleg care este mai bun vreau sa scap de mătreață.

1 răspuns:
| dullcat a răspuns:

Buna.Cauta sa cumperi sampon fara Sodium Laureth Sulfat. E un agent surfactant foarte puternic, prezent in majoritatea produselor printre primele din lista ingredientelor, daca stai sa verifici pe spatele fiecaruia, unde scrie compozitia. E responsabil de spuma aia specifica, de care de fapt nu avem nevoie pentru a curata.Alte ingrediente sunt cele care curata, spuma e doar un moft de marketing.

Incearca dupa samponare o clatire cu apa in care torni putin otet, de mere sau normal. Tatal meu se confrunta cu matreata si a rezolvat cu metoda asa.Si eu o folosesc, chiar daca nu am episoade, decat foarte rar. Suna groaznic, dar nu e. Regleaza ph-ul pielii scalpului, face parul matasos si elimina acel build up cauzat de produse de styling, sampon etc. Nu, nu miroase a salata. Torni 2-3 linguri la 3 litri de apa si masezi scalpul.