| ManoleAlexis a întrebat:

Bună ziua! Mai este cineva care are probleme cu unghiile foarte sensibile, care se rup, se decojesc și nu pot sa crească?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acelea nu sunt unghii sensibile ci unghii cu probleme care denota o avitaminoza (lipsa acuta de vitameine si minerale) in corp!

Te sfatuiesc sa mergi la medicul de familie sau la un medic endocrinolog si sa iti faci analize hormonale, fiindca unghiile tale spun clar ca tu ai o problema de sanatate (hormonala).

| sammie a răspuns:

Da, eu am unghiile așa. Depinde de alimentație, s-ar putea să îți apară și niște puncte albe pe ele, acelea arată că nu ai vitamine în corp, asta înseamnă că trebuie să consumi mai multe fructe și mai multe legume și să lași mâncarea nesănătoasă cum ar fi fast food-ul, chips-urile etc. Tot ce ține de alimente cu arome de pizza, usturoi, roșii etc. happy

| taev a răspuns:

Iti sugerez sa consulti un medic care sa-ti faca analizele si sa stabileasca daca ai lipsa de ceva in organism. Astfel, iti poti schimba rutina, alimentatia etc. stiind exact de ce are nevoie corpul tau.
Daca, insa, consideri ca nu ai probleme de tipul acesta, poti incerca pentru o scurta perioada de timp urmatoarele:
- sa bei mai multe lichide (o cauza ar putea fi dezhidratarea)
- suplimente de vitamine (vitamina D 1000/2000, luata o data la doua zile, ajuta foarte mult la cresterea unghiilor)
- ulei de cuticule sau orice ulei care sa iti hidrateze atat zona din jurul unghiei, cat si pelicula unghiei; masezi usor timp de cel putin 1 minut fiecare unghie (ajuta la cresterea rezistentei unghiilor)
- poarta manusi atunci cand speli ceva cu un detergent puternic sau o substanta acida
Astea au functionat in cazul meu.
De asemenea, nu opta pentru manichiura cu gel, deoarece, odata indepartat, distruge stratul unghiilor., iar acestea au nevoie de o ingrijire profunda inainte sa revina la normal. Incearca sa le tii cu cat mai putin produs pe ele, poate un lac incolor cu multivitamine pe care il gasesti cu siguranta la Farmacia Tei sau alte magazine. Spre exemplu, iti recomand produsele pentru unghii de la "andreia". Aici este un lac cu vitamine si ulei de argan: https://www.emag.ro/......DL7WDKMBM/ dar exista, bineinteles, mult mai multe dintre care poti alege.