| anonim_4396 a întrebat:

Bunaacryingcrying am cazut cu bicicleta si am julitura mare si urata in genunchisigh maine vreau sa iau pantaloni scurti:d ce sa fac? daca pun un pansament mai mare de culoarea pielii se vede foarte urat?sadsad un remediu ceva?

Răspuns Câştigător
| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Pff,asta e ai cazut,toata lumea cade si se juleste, o lasi pur si simplu sa iti treaca, altii au julituri de la bulan pana la talpa si nu au probleme (ma includ si eu big grin), lasa-le sa iti treaca, deci pur si simplu nu ai de ce sa iti fie rusine.

8 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Dacă s-a făcut coajă, sub nicio formă să n-o rupi, că îţi curge sânge şi o să-ţi rămână semn. Ia-ţi nişte dressuri negre, rupte. Gen http://www.funkytights.ro/......500012.jpg
Dar ai grijă să aibă genunchii acoperiţi.
Merg pantalonii scurţi cu dressurile.

| crissa20 a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu are nimic daca se vede julitura! toata lumea are semne pe picioare. Eu de exemplu am foarte multe semne pe picioare( pete de la julituri si nu numai, vergeturi de care incercs a scap si altele:P) nu are nimic daca se vede julitura, dar daca totusi vrei sa se vindece mai repede incearca sa cureti rana cu apa oxigenata, apoi da-o cu crema aceasta
http://www.naturaplant.ro/produse/2668/Cicatrizin_-_unguent
iar in final pune un bandaj:D dar sa stii ca se vindeca mai repede daca o lasi sa se usuce fara plasturi si nebunii:* bafta;)

| anadark84 a răspuns:

Aoleooo! Ce problema existentiala! Si daca se vede ce? E doar o julitura!

| AdyP20 a răspuns:

Lasa-l asa ca se vindeca mai repede daca il lasi la "aer curat"

| melaniame a răspuns:

Hmm. asa de pe=o zi pe alta nu merge. dezinfecteaza cu rivanol apoi da cu crema de galbenele sau alta crema cicatrizanta. iar ca sa acoperi altceva nu ai ce face decat sa pui plastrure. asa repede nu iti va trece.

| dorykutza a răspuns:

Nu ai ce sa faci! La toti ni se intampla! Si daca iti iei pantaloni scurti si ti se vede julitura ce are! Zi mersi ca nu ai patit ceva mai rau!

SFAT 1 : nu iti pune pansament ca asa ti se vindeca mai repede 1

| ElenaABC a răspuns:

Semn de buna purtare.
Nu are nimic.

| Ąήυţằ a răspuns:

Incearca sa pui zahar pe rana.
Mie mi-a mers.
S-ar putea sa nu mai arate asa de rau.

Poti sa pui si bandaj, dar se v-a observa. Oricum, nu e nimic. Toata lumea care si se loveste.

Nimeni nu te judeca ^^.