| anonim_4396 a întrebat:

Bunaaa! Vreau sa ma ingras:/(10-12kg in plus) cam cat timp va dura si ce trebuie sa fac?(vreau raspunsuri cat mai explicite), mersi mult, dau funda:*

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, trebuie sa incepi sa mananci serios, cat mai multe calorii, fiindca numai cu mancare te pot ingrasa.
Incepe prin a dubla cantitatea de mancare din farfurie si a termina tot ce ai in farfurie.

| andreea18maria15 a răspuns (pentru Violleta2022):

Spre ex, daca as manca 4 mese pe zi, si intre mese cate o gustare, care ar trebui sa fie aceea? daca as tine o asa pana in iarna sa zicem, crezi ca m as ingrasa?

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreea18maria15):

Ca sa te ingrasi, nu trebuie sa manaci putin si des, ci constistent: 3 mese pe zi, preferabil la aceeasi ora zilnic si 2 snakuri de fructe.

Dimineata: 2 oua fierte sau prajite cu cateva feliute de ham sau salam, cu cascaval, 1 rosie si un castravete si 2-3 felii de paine.
ca desert: cornulete cu gem, sau dulceata cu paine si unt, ori placinta sau alte inghetate.

Pranz: 1 farfurie de ciorba sau supa si felul doi: mancarica zilei cu o bucata de carne si 2 felii de paine. minim 3 pumni de legume si 200-250gr de carne. Desert: o prajitura sau ce ai prin casa.

Cina: O bucata de carne de 200-250gr fripta, prajita sau fiarta (pui, porc, peste, curcan, iepure sau ce carne ai), cu legume gatite, minim 3 pumni de legume.

Intre mese, se poate manca cate 1 fruct, pepene sau orice iti place.

| andreea18maria15 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt destul de inalta, chestia asta conteaza? o sa imi fie greu sa ma ingras daca sunt inalta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreea18maria15):

Nu are nici o relevanta inaltimea cu metoda de ingrasat.
Dar exista standarde care spun ca la o anumiat inaltime, ar trebui sa ai o anumita greutate.in principiu, greutatea normala o aflii scazand din centrimetrii de la inaltime 10 unitati.
Exemplu:
daca ai 175cm - 10 = 65 kg

Asadar, la inaltimea de 175cm, greutatea ta maxima nu trebuie sa depaseasca 65kg, pentru a fii in limitele normale.

Dupa cum spuneam, inaltimea nu este un impediment pentru ingrasare, depinzadn doar de ce bagi in gura si cel mai important, cat de mult bagi in gura.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Exerciții cu greutăți pentru dezvoltarea masei musculare + alimentație bogată în primul rând în proteine

| Sofer a răspuns:

Trebuie sa mănânci mai des. Dar nu e bine. Trebuie și sala și alimentația bogata.

| Sorinica17 a răspuns:

Incearca sa mananci