| NuIntelegNimic37 a întrebat:

Salut, am si eu o problema legata de greutate.
Am aproape 19 ani, inaltime cam 1, 78 si greutate actuala 57kg.
Stiam de mult ca sunt subponderal dar am zis totusi sa fac un mic test de pe un site (link-ul mai jos) sa vad cam ce greutate ar trebui sa am.
Si da, mi-a iesit ca sunt subponderal...si am cum 10-12kg mai putin decat ar trebui sa am.
Cum fac sa ma ingras 12kg? Dar inainte de asta vreau sa va zic 2 lucruri.
Probabil majoritatea o sa veniti cu argumentul asta "Lasa ca e bine si asa, de ce sa te ingrasi majoritatea la varsta ta sunt slabuti si mai apoi se ingrasa".
Nu ma intereseaza de asemenea lucruri, eu vreau sa "grabesc" lucrurile daca e nevoie, nu pot sa astept pana la 25 de ani sa ma ingras.
Deci cum fac sa ma ingras cu 12kg, si intr-un timp destul de scurt? (Cam 2-3 saptamani maxim)
De mancat m-am apucat recent sa mananc cum trebuie, pana acum nu puneam nici gura pe paine iar acum mananc un sfert de paine la o masa si daca ma chinui putin ajung la o jumate de paine laughing
Si mananc pe la 1 si ceva, pe la 5 si pe la 8-9 (Si eventual intre mese mai mananc "prostioare", dulciuri, cipsuri sau mai stiu eu ce.
Dimineata nu pot sa manac, chiar nu stiu de ce ma trezesc si nu pot pur si simplu sa mananc mi se face greata la propriu.
Dau funda raspunsului care ma ajuta cel mai mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca ai cel putin 53 de kg nu esti subponderal pentru varsta si inaltimea ta e ok.

| NuIntelegNimic37 explică (pentru MihaiNicu23):

Pai acolo scrie clara ca sunt subponderal laughing, oricum se vede cu ochiul liber.
De asta vreau putin sa ma ingras.

| xerxes1 a răspuns:

O sa pui grasime pe tine si nu este maximul.

| TheDarkDragon a răspuns:

Mai bine te apuci de sala, sa pui masa musculară pe time, decat grasime.

| NuIntelegNimic37 explică (pentru TheDarkDragon):

Nu prea am bani de sala acum pentru ca am niste datorii acum.
Dar pot sa fac exercitii acasa, cum faceam mai odata.

| TheDarkDragon a răspuns (pentru NuIntelegNimic37):

Sau asa, sunt multe tutoriale pe Youtube sau aplicatii pentru telefon unde iti arata multe exercitii pentru care n-ai nevoie de niciun fel de echipament si poate ca nici nu stiai de ele.