| miasdbnqwyiudnwqiygu a întrebat:

Care e cea mai buna solutie pentru a scapa de cosuri?

Răspuns Câştigător
| inna a răspuns:

Sa mergi la cosmetica, la tratament. Daca nu poti sa mergi iti recomand in tratarea cosurilor argila. O poti cumpara din supermarket 5 ron cutia. Ajuta la absorbtia excesului de sebum si la inchiderea porilor. O alta crema foarte buna este Crema Antiacneica de la Elimiplant cu extract de brusture si acid salicilic.

Mi se par cele mai bune solutii.winking

21 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inhalatia... fara creme, fara alte prostii.

| Sara2 a răspuns:

Zineritul sau macar fa-ti masti cu pudra de argila ca e mai ieftina si e buna.

| p0wer a răspuns:

Mergi la un dermatolog sa-ti prescrie ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cea mai bună soluție este să mergi la un medic dermatolog pentru analize de sânge și punerea unui diagnostic diferențial urmat de un tratament adecvat. Nu toate produsele pe care le folosesc ceilalti vor fi adecvate tenului tau. De aceea e bine sa folosesti un produs recomandat pentru tine si pentru tipul tau de ten.
Sănătate.
Pa, pa.

Alte răspunsuri
| ioanageniala a răspuns:

Mergi la dermatolog si el va vedea cat de grava e problema ta si iti va spune ce trebuie sa faci ...pana atunci nu mai pune mana pe ele

| petronela_4784 a răspuns:

Incearca apa termala.

| andreea_8479 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa stiti ca acneea apare din cauza netratarii la timp a fluxului abundent de sebum sau seboree, lipsei igienii pielii, lenjeriei de corp sau a celei pentru dormit, din cauza tulburarilor nervoase, endocrine si a unei alimentatii nesanatoase - carne, prajeli, sare, dulciuri.

Pentru a preveni acneea puteti apela la ceaiuri si cele mai recomandate sunt cele de galbenele si radacina de brusture.

Se va tampona fata, dupa ce aceasta a fost spalata, zilnic cu o infuzie de musetel sau coada-soricelului, coada calului, patlagina sau urzica.

Recomandabil este sa aplicati pe fata dar si pe gat, cataplasme, adica pe piele aplicati un tifon inmuiat in infuzie si lasati aproximtiv 10 minute. De obiecei aceste cataplasme sunt recomandate vara si tot atunci, de 3-4 ori pe saptamana, se freaca pielea cu rosii, prune, caise, portocale sau piersici si se clateste apoi cu apa.

Se recomanda o data pe saptamana si baile cu aburi urmate de scoaterea punctelor negre si aplicarea unei masti din albus de ou batut spuma amestecat cu cateva picaturi de zeama de lamaie sau din drojdie cat o nuca amestecata pana ce se obtine o pasta cu infuzie din plantele de mai sus si cateva picaturi de lamaie.

Masca se spala cu infuzie sau cu apa calduta urmata de apa rece. Aceasta se poate aplica si pe gat si pe decolteu si pana la vindecarea acneei este interzisa fardarea.

Puteti consuma 2-3 cani de ceai din musetel, radacina de brusture si din teci uscate de fasole.

Insa nu uitati ca trebuie sa aveti o alimentatie sanatoasa si sa nu lipseasca fructele si legumele si cel putin 1, 5-2 l de apa pe zi.

Sper sa te ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit si eu de acel tratament cu propolis si mibazon, inca nu l-am folosit, dar stiu un tratament foarte bun si din pacate nu se gaseste in Romania (cel putin asa stiu eu). Exista in Filipine o solutie MAZIPIL si o crema MENA care sunt foarte bune pentru fata (cosuri in special), va garantez ca sunt extrem de bune (a folosit sora mea care a lucrat in Japonia si de acolo stiu). Daca ati auzit de aceste produse va rog sa-mi spuneti si mie (anya_cool_89@yahoo.com) daca nu, va recomand sa va informati in legatura cu acestea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sarea de mare si zeama de lamaie amestecate amandoua iti dau un fel de solutie si te scapa de cosuri. Am incercat si euwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te speli in fiecare dimineata cu iaurt pe fata si sa nu atingi fata toata ziua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu iti recomand Zinerit, se gaseste in farmacii. Este foarte bun si da rezultate vizibile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zyneryt...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dermatologul este o solutie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii cred in tot felul de creme dar numai una este buna. Eu as recomanda ca si Inna un tratament cu argila. Nu stiu cat de eficient este pentru unii dar eu sunt gata sa incerc si o sa va spun si voua daca are sau nu efect pozitiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tratamentul cu argila poate fi foarte eficient dar exista si probleme. Una dintre aceste probleme poate fi sensibilitatea tenului. De exemplu, tratamentul cu argila, garantat 100% nu poate fi benefic pentru toate persoanele deoarece nu avem cu totii acelasi ten dar, vorba proverbului acela spus din popor si folosit pana in zilele noastre.Acel proverb este: ''Incercarea moarte nu are."

| DoSaR a răspuns:

Si eu folosesc Zineryt, va spun peste 3-4 zile ce efect are. Ma dau cu el de 2-3 ziletongue

| Iüℓÿsca a răspuns:

Eu folosesc o crema de la farmec si este foarte buna. Se vad efectele dupa prima utilizare, se gaseste in magazine, la farmacii, in multe locuri si sunt foarte multumita de ea. Sfatul meu ar fi sa incerci iar daca nu-ti place sa nu o mai folosesti.

| AlinaMoisescu a răspuns:

Sunt foarte multe solutii impotriva cosurilor si punctelor negre, dar depinde care functioneaza cu adevarat pentru tenul tau si cat de grava este acneea ta. Eu am avut tot tenul plin de cosuri si puncte negre si dupa ce am ajuns sa incerc foarte multe solutii am reusit sa gasesc cateva produse cu adevarat profesioniste care m-au vindecat de acnee. Deci am folosit creme anti-acnee din ulei 100% pur din arbore de ceai, THursday Plantation si mai precis am folosit de la ei o spuma naturala, o lotiune tonica, o crema hidratata si un gel medicinal antiacnee. Pentru mine aceste produse sunt perfecte, m-au vindecat de toate cosurile si punctele negre si tenul foarte curat acuma. Pup

| Evelina_Eva_1984 a răspuns:

Vad ca a mai scris cineva despre aceaste produse de la Thursday Plantation pe care le-am folosit si m-au vindecat definitiv de cosuri si puncte negre. Si la mine au functionat si le recomand. Eu am folosit spuma naturala, lotiunea tonica, crema hidratanta si gelul medicinal anti-acnee. Te pup

| corinastan a răspuns:

Eu am incercat multe tratament vreo 5 ani de zile, si va pot zice ca la mine a functionat, m-am scapat de acnee tot aceste produse naturale de la Thursday Plantation cu ulei 100% pur din arbore de ceai. Am folosit patru produse de la ei cu care am scapat de cosuri, le recomand si eu