| StefyRO a întrebat:

Cum pot scapa de punctele negre respectiv cosuri? O solutie buna si functionala?

9 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Primul pas este să renunți la prea mult machiaj. Pentru puncte negre, îți recomand să folosești niște plasturi speciali.
http://becoming-a-diva.blogspot.ro/2011/07/frumusete-la-minut-acneea.html
În încercarea de a scăpa de coșuri, am folosit şi eu la rândul meu, diverse produse, unele ajutându-mă, altele agravând acneea.
Primul lucru pe care l-am folosit împotriva coșurilor, a fost lămâia. Bine, o încercare proastă. Nu ţi-o recomand.
Plus că am mai folosit şi alte produse de la Gerovital Plant, unele sunt bune, altele sunt varză.
Dacă ai un ten destul de gras, sau normal, îţi recomand să folosești produsul din catalogul Oriflame, din gama PureSkin, gel de curățare.
http://ro.oriflame.com/products/product-detail.jhtml?prodCode=20194
Este foarte bun, chiar şi pentru un ten sensibil.
Îţi mai recomand şi acest gel, tot din catalogul oriflame.
http://ro.oriflame.com/products/product-detail.jhtml?prodCode=24752
Le-am comandat acum o săptămână, cred, şi deja se vede o diferență enormă, nu spun că sunt miraculoase, dar sunt bune.
Am încercat şi o mască pentru ten, făcută din apă, miere şi aspirină. Ajută într-un fel, luminează faţa; îmi place. Ţi-o recomand.
http://www.romedic.ro/masca-cu-aspirina-ten-acneic-0P14207

| vampir004 a răspuns:

La un salon de cosmetica

| Anonimuuuussssss a răspuns:

Mergi la un salon de cosmetica si spune-i cosmeticienei sa iti faca extractie de puncte negre si cosuri. Sper ca te-am ajutat!

| Smile2BHappy a răspuns:

Sunt trei geluri, ceva de genul, de la gerovital plant:
1) gel spumant antimicrobian
2) fluid antiseptic purificator
3) crema sebo-reglatoare purificatoare
Te dai in ordinea asta. Cu 2 te dai cu o discheta. Cu 1 te speli pe fata (fara ochi si gura) si sa te clatesti bine. La 2 te dai si ai rabdare sa intre in piele. Cu 3 te dai si o lasi asa, vezi sa nu consumi prea multa crema ca e mic tubul. Te dai de 2 ori pe zi: dimineata cand te scoli si seara la culcare.

| Supersuper123 a răspuns:

Nivea spuma

| iknownow a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la un dermatolog
uite un site folositor;)
http://www.noifetele.ro/articol/cum-sa-scapi-de-cosuri-tratament-acnee/
Mult succes! Nu te duce la cosmeticienele din cartier, am fost si eu tot asa la una si mi-au facut mult mai rau. De aceea e bine sa aflii cauza! Sper ca te-am ajutat

| kittypaws14 a răspuns:

Si eu aveam cosuri si puncte negre si de curand m-am dus la un salon de cosmetica sa mi le scoata, nu costa mai mult de 35 de lei si acum nu mai am nicidun cos.E o metoda buna sper ca te-am ajutat

| teo6dia4c99 a răspuns (pentru kittypaws14):

Buna! vroiam sa te intreb daca are vreo importanta ca am 13 ai si as vrea sa fac extractia? Si cam in cat timp iti apar altele ( puncte negre si cosuri )?

| kittypaws14 a răspuns (pentru teo6dia4c99):

Nu-i nimic si eu am 14 ani, cosmeticiana a zis sa mai revin peste o luna jumate depinde de cosuri, ale mele au iesit foarte greuwinking