| martoraluipuci a întrebat:

Care este cea mai buna metoda de epilare in zona inghinala tinand cont ca este prima data?:d.

Răspuns Câştigător
| RandomGirl a răspuns:

La salon pe bune? Cu ceara? Voi sunteti sanatosi?!
Mai ales ca e prima oara, e clar ca nu vrea sa isi expuna zonele intime la un salon si legat de ceara MORI DE DURERE, nu exgerez pe bune! Eu am incercat doar putin pe o bucatica foarte mica de piele si am zis ca nu mai fac asta niciodata... la fel am facut si cu epilatorul...
Eu iti recomand, din suflet, ca si eu sunt fata si stiu cat de enervant poate fi epilatul, sa iti cumperi o crema de epilat, pentru piele sensibila, cel mai important sa testezi pe o portiune mica din piele ca sa fii sigura ca nu iti provoaca efecte adverse. Doar aplici crema, aceasta iti topeste firul de par, nu doare deloc, iar apoi doar inlaturi parul cu o spatula care ar trebui sa o primesti in pachet; sa te uiti pe instructiunile de utilizare inaintewinking
Desi crema are efectul lamei de ras, adica iti creste parul putin mai gros pentru ca il tai cum ar veni nu de la radacina, ci de la 1/2 din par, restul ramanand inauntru; nu este atat de inconfortabil ca lama, pentru ca s-ar putea sa te iriti dupa.
Daca vrei sa iti raresti parul te-as sfatui sa te faci cu ceara la salon, pentru ca asa o sa iti smulga parul cum trebuie, daca te faci singura o sa renunti...
Dar te sfatuiesc sa te faci cu ceara dupa ce te-ai facut cu crema, ca astfel parul sa fie scurt si sa fie mai putin dureros pentru tine.
Daca nu vrei sa iti raresti parul, ci doar sa fii ingrijita iti recomand sa te faci cu lama, da stiu probabil ai auzit foarte multe pareri negative, dar eu ma fac cu lama de cand ma stiu si e la fel ca prima oara, da intr-adevar la inceput m-am iritat, dar in timp m-am obisnuit.
O seara placuta!happy

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Barbieritul!

| Uza a răspuns:

Eu folosesc gelul de ras de la Avon si o lama prevazuta cu un mic "buretel" bogat in aloe vera. Nu tine foarte mult, dar nu am ce sa fac, sunt sigura ca daca m-as face cu ceara m-as irita foarte tare, fiecare e diferit. Eu m-am iritat cand m-am epilat cu lama simpla si nu am folosit niciun gel. Acum sunt multumita!happy Succes!

| loveisfreedom a răspuns:

La salon prima data, dupa aceea incearca acasa.

| tyna90 a răspuns:

La salon!
este prima data cand te epilezi? sau esti dupa lama?
daca esti dupa lama o sa doara putin dar in 15 min esti freshtongue
nu incerca acasa

| CrisTinaAnghel a răspuns:

Incearca cu ceara, fiind prima data nu te doare asa tare...dar fa asta la un salon.