| anonim_4396 a întrebat:

Care este efectul siliconului din produsele cosmetice asupra pielii, la o vârstă mai fragedă ( 16-17-18 ani )?

11 răspunsuri:
| LauBau a răspuns:

Singurul lucru este ca la 25 de ani o sa arati de 30, daca se aplica produse cosmetice in cantitate mare!

Majoritatea produselor contin silicon!

| Emmeii a răspuns (pentru LauBau):

Am un CC cream de la elmiplant şi vârsta recomandată e de la 20 la 35 de ani, şi l-am folosit o singură dată şi acum îmi e cam frică să-l folosesc şi-a doua oară.

| LoriLoL a răspuns (pentru LauBau):

Daca se aplica produse in cantitati mari? si daca reduc cantitatile nu este acelasi lucru? tot pe ten le aplic thinking nu e chiar logica explicatia ta.mai degraba tenul imbatraneste daca se folosesc produse de la o varsta frageda, produse neadecvate tipului de ten, de proasta calitate, iar tenul nu este curatat f bine dimineata si seara si ingrijit corespunzator, si lista poate continua

| LoriLoL a răspuns (pentru Emmeii):

Atunci respecta macar indicatiile produsului daca nu vrei surprize,.

| LoriLoL a răspuns (pentru Emmeii):

Rolul siliconului este de a acoperi ridurile fine, deci clar este pentru 25+.

| Emmeii a răspuns (pentru LoriLoL):

Dar am verificat, şi toate fondurile de ten sau concealurile care le am au silicon în ele! Mă demachiez întotdeauna seara şii am grijă să nu rămână deloc fond de ten sau orice altă urmă de machiaj/mizerie.

Folosesc fondul de ten ca să îmi usuc coşurile, pentru că am observat că funcţionează în acest sens.

| LoriLoL a răspuns (pentru Emmeii):

Nu te supara dar e o prostie sa usuci cosurile cu fond de ten.foloseste putina pasta de dinti.mie nu-mi place cum arata fondul de ten peste tenul uscat de la cosuri.e inestetic.fa-ti din cand in cand un gomaj cu miere si zat sau faina de malai si maseaza bine tenul ..sa cureti pielea moarta.

| Emmeii a răspuns (pentru LoriLoL):

Am cosuleţe din acelea mici, în piele şi le acoperă foarte bine!
Coşurile roşii, tip acneice, nici eu nu le acopăr cu fond de ten pentru că nu arată ok.
Mulţumesc de sfaturi oricum!

| LoriLoL a răspuns (pentru Emmeii):

Npc.cosurile formate in piele se scot foarte bine la cosmetica. daca ai posibilitate mergi iti face o curatare foarte faina.

| Emmeii a răspuns (pentru LoriLoL):

Care ar fi preţul?

| LoriLoL a răspuns (pentru Emmeii):

Depinde de zona..in jur de 100 lei. poate si mai putin depinde de salon.eu fac mai ieftin dar nu cred ca ai fi aproape.de unde esit?>