| cosminvasile a întrebat:

Care provoaca mai putine iritatii si cosuri, aparatul de ras electric sau lamele de ras?

9 răspunsuri:
| eu_stie_tot a răspuns:

Aparatul de ras electric. In schimb, eu te sfatuiesc sa incepi cu lamele de ras, spuma pentru ten sensibil si balsam in loc de aftershave. Cu timpul tenul tau se va obisnui si nu vei mai avea iritatii. Doar nu apasa cu lama si nu insista foarte mult. E normal sa ai iritatii la primele cateva dati la 16-17 ani. Dar e jenant daca incepi cu aparatul electric si apoi la 25 de ani cand treci la lame sa ai iritatii... Sper ca te-a invatat cineva cum sa te razi cu lamele in asa fel incat sa nu te tai, nu?

| cosminvasile explică (pentru eu_stie_tot):

Da, stiu :-). doar ca ideea unui aparat electric mi se parea mai practica mai ales ca nu am barba groasa. (app am 18 ani si ma rad de 2 ani)

| eu_stie_tot a răspuns (pentru cosminvasile):

Eu am 19 ani, ma rad tot ca de atat timp si nu mai am de mult probleme cu iritatia. Poate doar uneori cand insist prea mult in o zona anume, dar imi trece in o ora-doua. Depinde ce intelegi prin aparat de ras electric. E un aparat care te ajuta sa te razi exact la fel ca lamele (si are cumva la capat 3 rotite care se invart si pe unde iese crema de ras). E un aparat cu lame dar care vibreaza? Sau e un aparat de tuns mic si care iti face barba foarte foarte scurta?

| eu_stie_tot a răspuns (pentru eu_stie_tot):

@blackmoon, lamele nu se folosesc o singura data. La un pret de 40 de lei pentru 4 lame iti dai seama cati bani ar cheltui un adult care se rade o data la doua zile? Pe mine o singura lama ma tine 2 luni, dar sunt altii care le schimba si mai rar de atat. Depinde cat de des te razi

| cosminvasile explică (pentru eu_stie_tot):

Deci cam tot tipul clasic de ras e mai bun.

| eu_stie_tot a răspuns (pentru cosminvasile):

Parerea mea, da. Sau din cand in cand, atunci cand vreau sa imi schimb imaginea nu ma rad, doar imi tund barba foarte scurt (cam atat cat abia sa poti prinde un fir cu unghiile de la 2 degete). Si apoi folosesc lamele de ras ca sa ii dau o forma placuta si un contur ingrijit. Dar asta e alta poveste. Barba e o podoaba, te face sa pari mult mai matur si mai masculin, dar in acelasi timp se ingrijeste greu. Trebuie spalata in fiecare dimineata cu sapun (altfel incepe sa miroasa a tot felul de mancaruri pe care le-ai consumat, se prinde praf in ea, etc), trebuie se te asigur odata la cateva zile ca are o forma ingrijita. In general un barbat care are barba petrece mai multi timp sa o ingrijeasca decat petrece unul care se rade si doar atat. In schimb foarte multe fete mi-au spus ca imi sta mult mai bine cu barba. Depinde de tine. Succeswinking

| hunterpainting a răspuns:

Alea sunt provocate de felul cum te barbieresti nu de aparat sau lame.

| blackmoon a răspuns:

Nu sunt barbat dar am sa iti dau totusi un sfat eu cred ca lamele chiar daca se folosesc o data si gata cred ca ar trebui sa folosesti un aftershave pentru piele sensibila sau daca nu ceva ce contine alcool va functiona nu va lasa ielea se irite succes!