| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt diferențele dintre apă de toaletă și parfum?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Apa de toaleta - contine intre 8 si 10% esente florale/lemnoase, uleiuri esentiale, uneori esente obtinute sintetic, etc. Restul apa si alcool.

Apa de parfum contine intre 10 si 15 % esente. Restul apa si alcool.

Parfumul (cam rar intalnit in comert pe la noi si destul de scump) - contine intre 15 si 30 % esente, si deloc apa (doar alcool).

*********
Exemplu de parfum pur:

https://www.amazon.de/......B0018NNMFI

Apa de parfum echivalenta, la 30ml, costa sub 90 euro.
Iar apa de toaleta, sub 45 euro.

Cele care nu sunt produse de firme renumite, sunt cam la 40-50% din acest pret, pentru aceeasi cantitate.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Parfumul rezista mai mult, aia de toaleta mai putin

Bula
| Bula a răspuns:

Parfumul este mirosul puternic.
Apa este cu care se dilueaza si se spala. big grin

| AnotherGirl a răspuns:

Apa de toaletă e cumva mai diluată și, implicit, mai ieftină. Apa de parfum este o esență mai tare, mai parfumată.

Apa de parfum conține mai multe uleiuri esențiale decât apa de toaletă, motiv pentru care și ține mai mult mirosul în timp.

| gabicoo a răspuns:

În ordinea "tăriei" de la cel mai slab la cel mai puternic: apă de colonie, apă de toaletă, apă de parfum și parfumul!

| Nirvanaaa a răspuns:

Parfumul e mai puternic. Apa de toaleta e mai slăbuță și mai ieftină.

| sparklingqueen a răspuns:

Apa de toaleta nu prea se simte mirosul si are pret mai mic, si parfumul persista si e mai scump