| Paleologu a întrebat:

Care te zbârcește mai repede, prea mult soare sau tutunul?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Amandoua au acelasi efect asupra pielii, imbatranirea prematura a pielii, pe langa riscul masiv de cancer de piele si respectiv cancer de plamani, din cauza fumatului.

| Bizon95 a răspuns:

Zilnic... AMBELE
cum nu prea cred ca stai la soare zilnic, pentru ca nu traim intr-o tara calda, atunci ramane fumatul zbarceste "mai repede"

| Furnicuta000 a răspuns:

Pentru soare poti folosi crema cu spf 50 si ai rezolvat dar cum e vremea asta acum eu nu as folosi pentru ca sincer nu are rost si se stie ca acea crema are un ingredient care e cancerigen. Era o bloggerita care scria ca ea foloseste zilnic crema cu spf 50 pe tot corpul pentru ca nu vrea sa faca cancer de piele. Si ce crezi? A facut cancer de piele probabil din cauza folosirii excesive a cremei (asta era asa ca o paranteza mai mare).
Ideal ar fi sa incerci si sa stai departe de soare.
Iar cu fumul de tigara nu prea ai ce face. De fapt nu tutunul e periculos, ala nu iti face nimic, ci fumul intra in organism si creeaza probleme, inclusiv aparitia ridurilor.
Si ca sa raspund la intrebare, depinde de gradul de expunere. Daca sa zicem ca expunerea ar fi egala, soarele cred ca joaca un rol mai important

| BlueLagoon97 a răspuns:

Un studiu a aratat ca daca in 5 ani de zile folosesti protectie solara ZILNIC, peste 5 ani esti "la fel", ce absoarbe nicotina (de ex vit C) mai poti sa iei prin vitamine mancare etc