| Deniiidk a întrebat:

Cat de important este sa te demachiezi seara? Adica eu am 16 ani si folosesc destul de des fondul de ten, iar uneori uit sa ma demachiez seara. Asta afecteaza tenul?

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Machiajul astupă porii iar seborea prin oxidare duce la puncte negre.
Afectează tenul prin îmbătrânirea tenului.
În concluzie, un demachiant pentru ten sensibil este cel mai recomandat și te limpezești cu apă călduță.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

E cat se poate de important, in felul acesta lasi pielea[tenul] sa respire peste noapte iar daca nu te demachiezi risti o imbatranire prematura a tenului[chiar si eu uit sa ma demachiez in fiecare seara sau e doar lenea de vina]

| Reiikó a răspuns:

Da..afecetaza tenul prin imbatranire. Daaca se intampla rar.ei atunci nu se intampla nimicwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noaptea este singurul moment cand pielea se poate regenera.Este important sa te demachiezi seara, daca vrei sa ai un ten frumos.De asemenea îți recomand sa te dai cu crema înainte sa adormi pentru ca pielea sa se refacă după atacurile tuturor factorilor nocivi din timpul zilei. Sper sa-ti fi fost de ajutorhappy

| LoriLoL a răspuns:

Este cea mai importanta etapa in ingrijirea tenului..si nu numai seara ci si dimineata este recomandat.imbatraneste tenul si il imbacseste cu impuritati puncte cosuri..in final.Nu se merita sa-l neglijezi! vei avea nevoie mai tarziu de tratamente de curatare..bineinteles este indicat periodic sa faci cate unul.

| LoriLoL a răspuns:

De asemenea este bine sa folosesti un gel de curatare pentru fata dupa demachiere( lapte demachiant +lotiune tonica..in niciun caz servetele)

| miki13 a răspuns:

A te demachia inseamna "a te spala", daca nu te demachiezi e ca si cum nu te speli pe fata.

| alleALLEaddaADDA a răspuns:

Pai din cate am auzit eu, da afecteaza tenul. Il imbatraneste....si eu folosesc fond de ten dar ma demachiez in fiecare seara.
Incearca sa nu mai uiti...winking
:*

| Satena_D-soara_1991 a răspuns:

Desigur, afecteaza putin tenul. Si este si foarte bine sa te demachezii. Ok? Sa nu patestii ce a patit si o prietena de-a mea. Nu pot sa explic cum ii s-a facut fata :\. In fine. E mai bine sa te demachezii. Dar nu este nimic daca uneori uitiwinking.