| Me,myself & I a întrebat:

am 23 de ani si folosesc destul de des fondul de ten, credeti ca machiajul in general afecteaza tenul cu timpul? daca da ce ar trebui sa facem ca sa-l mai hidratam si sa faca fata la toate experimentele la care expunem tenul?

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Toate produsele de machiaj contin substante chimice care afecteaza tenul si ar fi indicat sa fie folosite cu masura si nicidecum in exces. Chiar si cremele la care se face reclama asiduua si costa "cat ochii din cap" sunt daunatoare, dar ce nu face lumea pentru bani! "Dacă foloseşti produsele de machiaj zilnic, organismul tău poate absorbi prin piele peste două kg de substanţe chimice pe an, potrivit cercetătorilor britanici. Deci fii ponderată: foloseşte fond de ten pe toată faţa dacă tenul tău are într-adevăr probleme, dacă nu, limitează-te la un strat subţire în zona " (http://www.revistafelicia.ro/......ilnic.html )

9 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Inainte de a te da cu fond de ten, trebuie sa aplici o crema hidratanta pentru ca sa nu-ti afecteze prea mult fondul de ten.In plus nu trebuie sa lipseasca demachierea in fiecare seara.Eu folosesc o masca facuta de mine, miere cu ulei de masline si galbenus de ou pentru netezirea tenului si eliminarea porilor nedoriti si asta bineinteles o poti aplica seara inainte de culcare. Poti incerca cu incredere.Bafta!

| addicting a răspuns:

Eu am 16 ani si folosesc fondul de ten de 2 ani si ma resemnez ca la vreo 40 de ani nu o sa mai am o piele atat de frumoasa pentru ca am folosit de mica produse ca fondul de ten.
Eu zic sa folosesti exfoliante in loc de sapunul antibacterian sau macar sapunuri care contin o crema. Apoi foloseste o crema hidratanta.
Mai ales vara asta poti renunta la fondul ten si sa folosesti produse de ten cu ingrediente "minerale" cum ar fi pudra minerala de la "The Body Shop" e f buna si nu e nici f scumpa.
Dai un ban si ai o piele divina chiar si vara la temperaturi de peste 35 de grade!
Bafta si sper ca te-am ajutat!
p@kiss

| Elena1234456 a răspuns:

Pai ar trebui sa folosesti o crema de zi si na de seara, ca sa ai tenul hidratat.Machiajul afecteaza in timp, nu este indicat sa te machezi foarte des si trebuie sa te demachezi in fiecare seara.

| AidaAmaranta a răspuns:

Vezi ca ceea ce faci tu ii deja obsesie.Si.da,daca folosesti prea mult machiaj( creion pentru ochii, fon de teb.etc.)
La un momendat pielea ta nu mai respira, asta cand pui machiaj pe fata ta.Asa mile nu respira si imbatraneste repede mai ales la ochi
! Ai mare grija! :* happy

| andreeasim1 a răspuns:

Poti folosi o crema buna, naturala sau ceai de musetel, sa te speli cu el dimineata pe fata. Dar trebuie sa folosesti cat mai multe creme care sa ti hidrateze suficient pielea.Consulta un dermatolog pentru alegerea unei creme potrivite

| Andreutsa25 a răspuns:

Daca folosesti atat de des fondul de ten ar trebui sa iti cureti foarte bine fata in fiecare seara cu creme sau gel de curatat, depinde de ce ten ai.Eu de exemplu am tenul uscat si folosesc gelul de curatare Solutions Total Radiance dimineata si seara.Mai poti folosi si masti pentru hidratare, eu folosesc mastile Avon Planet Spa si chiar ti le recomand. Daca ai tenul gras, poti folosi creme cu consistenta mai mica, nu atat de grase, si intotdeauna sa folosesti pudra, altfel o sa ai fata foarte lucioasa :-s
Dar nu toate fondurile de ten iti afecteaza pielea, trebuie doar sa il alegi pe cel care trebuie, fondul de ten este conceput pentru a-ti feri tenul si a-l proteja de praf, de mizerie, chiar daca se tot spune ca nu este deloc eficient.:*
Sper ca te-am lamurit :*

| DyaNa1337 a răspuns:

Da, afecteaza, creste mustata si grabeste aparitia ridurilor, incearca sa fi mai naturala happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

dupa parerea mea da pentru ca si eu imi dadeam aproape zilnic cu fond de ten iar eu acum imi dau doar cu apa si la mine da rezultate bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, fardurile, ca si cele mai multe dintre cosmetice contin chimicale. Parfumul, de exemplu, contine peste 250 chimicale. Uite aici o "harta" zilnica a ceea ce ne intra in corp. http://sapunnatural.blogspot.com/......icale.html Cel mai bine este sa alegi produse care nu contin chimicale si daca alegi sa te machiezi, sa o faci in limite normale. La sarbatori si de ziua ta. :) Si nu glumesc.