| ruksanpowah a întrebat:

Cât înseamnă 100 de calorii in grame?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Grame de?

| Sn4k3 a răspuns:

Cauta intai ce sunt caloriile. (google it)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caloria este o unitate de măsură a energiei (1cal=4.8j).Gramul este o unitate de măsură pentru greutate. Poate vrei să spui se valoare energetică au 100g de pâine sau 100ml de suc.

| francut a răspuns:

Nu se poate echivala. Unele alimente au mai multe calorii, alte mai putin, la acelasi gramaj.

| AdinaanidA a răspuns:

În grame de ce?
Pentru că gramul e unitate de măsură a greutății iar caloria a energiei.
Poți întreba cât înseamnă 100 calorii în grame de zahăr sau în grame de pâine sau în ml de coca-cola...etc.

| Трипон_Титус_1997 a răspuns (pentru AdinaanidA):

Gramul e unitate de masura a masei, nu a greutatii, ea se masoara in newtoni

| AdinaanidA a răspuns (pentru Трипон_Титус_1997):

Bine Einstein, explică-i tu celui care a pus întrebarea cum să se ducă să cumpere 3 kilonewtoni de cartofi și să-i transforme în calorii... laughing
Pentru că eu încercam doar să-i dau o idee nu să-l adâncesc în fizică.

| StefanGGXX a răspuns:

237 de grame cred