| oceanoflove a întrebat:

Cati bani poti sa iei daca duci niste haine noi la second hand?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai norocul sa le ia, primesti pana la 5 lei/Kg.
Transportul te costa mai mult decat primesti pentru ele.
Mai bine le faci cadou cuiva i se potrivesc sau le donezi.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici un ban, ca nu se primesc haine vechi la magazinele second hand.
Hainele tale vechi, le donezi la saraci, le vinzi la talciocul de vechituri, sau le arunci la gunoi.

| Bizon95 a răspuns:

Mai nimic
si nici nu cred ca ti le iau... pentru ca ei le iau din surse cu garantia igenizarii

| oceanoflove explică (pentru Bizon95):

Chiar daca sunt noi si impecabile? Sunt niste cardigane ce voiam sa duc eu.

| Bizon95 a răspuns (pentru oceanoflove):

Gandeste-te asa
ei iau haine la kg din strainezia, le aduc in tara, apoi
le spala si apoi le vand la pret de nimic
camasa noua de 200eu, costa NOUA (e clar ca nu e uzata) la SH... 12 lei, si ei (cei de la sh) fac profit, moment in care, cat crezi ca ti-ar da tie?
recunosc, totusi, ca nu sunt multe ocazii de genul asta, insa iti da o idee exacta asupra tonului cu preturile de la magazinele de SH

insa cum a spus cineva, mergi pe la SH-uri si intreaba, poate ai noroc!

INCERCAREA MOARTE N-ARE tongue

| Furnicuta000 a răspuns:

99% din second hand-uri NU accepta haine de la clienti obisnuiti. Pentru ca legea spune ca hainele trebuie sa fie spalate, dezinfectate si nu oricum, in anumite conditii. De asta cei cu magazine iau haine la saci de la diferiti distribuitori, e o treaba bine organizata, nu are cum sa intre un client pe usa, sa aduca un sac cu haine si sa le puna la vanzare, e ILEGAL.
Din cate stiu e un magazin online sh (unul foarte mare, Remixshop se numeste) care cumpara haine sh de la oameni. Cumpara e mult spus laughing mai mult isi bat joc. In sensul ca ei trimit curierul la tine sa le colecteze si apoi le verifica si ei decid DACA le baga la vanzare. Daca nu le accepta tu nu vezi inapoi nici banii nici hainele. Daca le accepta vei primi niste sume ridicol de mici fata de cat iau ei pe ele dupa ce le vand. Si ca sa ti le accepte trebuie sa fie de firma si fara absolut niciun defect.

Cea mai buna solutie pentru problema ta e sa iei hainele, sa le faci poze si sa le pui pe olx sau Facebook sa le vinzi tu.

| Iote a răspuns:

La sh-uri, nimic. Cineva spune ca se iau de acolo la kg. Eu stiu o patroana care le ia gratis. Si probabil nu e singura.
Daca sunt noi, poti pune anunt pe rubrica Market din Facebook.

| Dalmore a răspuns:

Depinde. Eu am dus la o tanti cu care mă aveam bine și nu mai știu cât îmi dăduse, dar îmi calculase pe nr de kg, nu pe fiecare piesă în parte. Du-te și întreabă la mai multe sh-uri. Sincer, mai bine le donezi.

| GabrielaChicos a răspuns:

Care este procedura?