| ElecktroFloweR a întrebat:

Ce ar trebui sa mananc pentru a accelera cresterea parului?

9 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Mannaca ce vrei tu dar parul va creste la fel.

| mona a răspuns:

Poti sa mananci orice vrei tu dar parul nu iti creste mai mult de 1 cm pe luna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fructe tongue

| pikaღ a răspuns:

Nu cred ca exista anumite alimente pentru cresterea parului dar parerea mea este sa ai rabdare, ca in urma cu un an si eu aveam aceiasi problema, dar am observat ca daca iti tai varfetele odata pe luna si iti creste mai repede

| danceisme a răspuns:

Buna!
Pai,in primul rand, consuma 2 l de apa pe zi.
In al doilea rand:lactate,carne,oua, fructe, legume, salate, etc.
Uite cateva articole:
1.http://www.divahair.ro/......sa_creasca
2.http://www.ziare.com/articole/dieta+par+frumos
3.http://sanatate.acasa.ro/......s-782.html
:-h

| Parkmin a răspuns:

Eu iti recomand sa folosesti ulei de ricin, iti acceleraza cresterea parului nu gluma.Iti pui inainte de culcare cu o zi inainte sa te speli pe cap(pe scalp) nici nu e scump 5 lei o sticluta. Succes

| alecsandrabubz09 a răspuns:

Mancaruri care contin multe proteine: lapte, oua, peste etc.
Vitamina C - Este printre cei mai buni si eficienti antioxidanti, tocmai de aceea mentine atat sanatatea parului, cat si pe cea a pielii. Alimentele in care se gaseste: majoritatea fructelor si legumelor. Fierul - Pe langa anemie, lipsa fierului in dieta ta, duce si la subtierea firului de par. Alimentele bogate in fier: pudra de cacao si ciocolata, ficatul, dovleacul copt, caviarul, rosiile uscate la soare, semintele de floarea-soarelui, caisele uscate.

Vitamina A - Este un antioxidant esential, al carui rol este de a pastra uleiurile naturale in scalp, mai ales ca un scalp sanatos inseamna si un par sanatos. Alimentele care contin vitamina A: ouale, laptele, legumele, carnea de pasare, pestele, carnea.

In general e bine sa mananci sanatos pentru ca daca tu esti sanatoasa si parul va arata sanatos! happy

| Whendis a răspuns:

Se poate cu adevarat sa iti faci parul sa creasca mai repede? Raspunsul e greu de dat, pentru ca viteza de creste a parului sta de fapt in gene. Totusi, anumiti factori incetinesc viteza de crestere naturala a parului si ceea ce poti face, este sa „lucrezi" aici. Afla ce factori fac ca parul tau sa nu se "dezvolte" la capacitate maxima:
Alimentatia. Este bine de stiut ca ceea ce mananci afecteaza felul in care arati si implicit modul in care arata parul tau. dieta ta ar trebui sa contina peste, nuci, fructe si produse cat mai naturale. Daca tii un regim foarte strict, ar fi bine sa compensezi lipsurile din alimentatie cu o serie de vitamine si minerale care sa aduca aportul necesar pentru parul si unghiile tale. Este extrem de important, asa cum ai auzit de nenumarate ori, sa bei suficienta apa