| Deyne a întrebat:

Cum pot accelera cresterea parului?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Daca te vei tine de tratatementele naturale vei vedea efectele acestora, desi sa nu crezi ca parul iti va creste de la luna la luna cu 5 cm mai mult.
Incearca sa-ti faci masti de 2 ori pe saptamana poti opta pentru:
1. Masca cu ulei de ricin si avocado : daca ai parul lung foloseste o ceasca cu ulei de ricin si un avocado copt pentru a-l putea zdrobi cu furculita pana devine o pasta omogena. Lasa masca sa actioneze pentru 2-3 ore si apoi clateste parul in mod normal.

2. Daca ti se pare scump investitia cu avocado, cea mai eficienta este cea cu otet bio de mere pe care il folosesti de 2-3 ori pe saptamana. Folosesti o cana de otet de mere + 2 cani de apa si te clatesti cu aceasta dupa fiecare samponare. Otetul de mere are tendinta de a regla ph-ul scalpului si stimuland cresterea.

3. Vestita masca cu galbenul de ou cu ulei de masline. Se face o pasta omogena cu 2 galbenusuri de ou, 2 linguri de ulei de masline si 2 cani de apa, se aplica pe parul usor umed si se lasa circa 3 ore, apoi se elimina prin spalarea normala a parului cu sampon.

Pentru a nu folosi un sampon obisnuit, ai putea achiziona de la farmacie un sampon cu Keratina de la Klorane, efectele acestuia se vad de la a doua utilizare. Iti intareste radacina de par si ajuta pentru cresterea acestuia. Cei drept e in jur de 40-50 de lei cel de 400 ml, desi daca il folosesti numai tu, te va tine circa 5-6 luni. L-am folosit de fiecare data cand am avut nevoie si masca cu ulei de masline de care ti-am mentionat-o mai sus si au avut efecte. Oricum nu numai pentru cresterea lui am folosit, ci si pentru hidratarea si stralucire am investit banutii in ulei de nuca de cocos care si acesta are proprietatile ca un ulei de masline.

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Crede-mă, și vopsirea părului, și spălatul des al acestuia accelerează creșterea. Uleiul de ricin, folosit în acest scop, e doar un mit. Nu accelerează nici creșterea părului, nici a genelor. Ajută la menținerea unui păr sănătos, atâta tot.

| Deyne explică (pentru floresdemayo):

Da, dar vopseaua il arde, ti-l distruge, iar spalatul des pe cap nu face decat sa iti subtieze firul de par si in cele din urma sa iti cada. Eu asa am patit.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Deyne):

Mie nu mi-a picat parul de la spalatul des, ci mi se ingrasa foarte repede. Asa ca obisnuiesc numai de 2 ori pe saptamana, mai mult, nu indraznesc.

| anamariarot a răspuns:

Prin masajul scalpului, mai ales in timpul spalarii, mastri nutritive cu ulei de ricin si o alimentatie cat mai sanatoasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel cum misc eu obiecte cu mintea

| ALEX_8193 a răspuns:

Il dai cu vaselina