| Scliparici a întrebat:

Ce exercitii pot face pentru a slabi la picioare?

Răspuns Câştigător
| Amilik a răspuns:

Mergi mult pe jos, alearga, urca si coboara trepte.

5 răspunsuri:
| BombonicaXD a răspuns:

Genoflexiuni si alergare de viteza.

| alina1990 a răspuns:

Cu mainile si genunchii lipiti de podea ridica piciorul drept de 40 de ori. Spatele tau trebuie sa fie drept si privirea indreptata inainte.

merii trebuie sa fie si ei drepti si pregatiti pentru exercitiu. Ridica piciorul drept cat de sus poti, tine muschii incordati. Spre coborare piciorul trebuie sa execute o miscre lina. Nu te grabi si respira regulat.

Cand ai terminat pregateste-te de cele 40 de ridicari cu piciorul stang.

Relaxeaza-ti picioarele, alergand pe loc timp de un 30 de secunde.

Faza 2

Cu genunchii si palmele lipite de podea ridica piciorul drept de 40 de ori in lateral. Ca si la faza 1, coloana vertebrala trebuie sa fie dreapta, privirea indreptata inainte, umerii drepti.

Ridicarile laterale trebuie sa fie executate cu piciorul cat se poate se sus.

Nu ceda! Chiar daca iti simti muschii epuizati incearca sa te mentii. Cu cat vei face mai corect aceste exercitii cu atat mai eficiente vor fi. Repeta aceste miscari si cu piciorul stang.

Relaxeaza-ti picioarele, alergand pe loc timp de un 20 de secunde.

Faza 3

Flexeaza-ti picioarele la aproximativ 70 de grade. Neformand un unghi de 90 de grade vei putea sa-ti protejezi articulatiile genunchilor.

Ca si la celelalte exercitii de pana acum, spatele si umerii trebuie sa strea drepti si privirea inainte. Executa astfel de miscari de 30 de ori.

Exercitiul trebuie facut lent astfel incat ridicarea si coborarea sa fie de aproximativ o secunda.

Faza 4

Ridica-te pe varfuri! Departeaza picioarele si ridica mainile deasupra capului. Stand pe varfuri vei urca si vei cobori de 30 de ori.

Coborarea se face pe toata talpa piciorului.

Relaxeaza-ti picioarele, alergand pe loc timp de un 10 de secunde.

| limbutsenebune a răspuns:

Mai taie din ele da-le dracu' laughing))

| Scliparici explică (pentru limbutsenebune):

Ha ha ce amuzant m-ai dat pe spate