| Gym a întrebat:

deci am 17 ani 1.88 inaltime, am crescut in ultimile 9 luni inca 2cm problema e ca deja e prea mult si parintii mei nu sunt asa de inalti sa fiu si eu asa si sunt sigur ca nu o sa ma opresc aici asta e problema. mama are 1.71 iar tata 1.81. ideea e ca daca aceasta crestere brusc e de la dumnezeu nu ar fi nici o problema asta e asa mi-a fost dat mie sa cresc, dar eu cred ca mi-am provocat-o.Adica,ca eu in vara 2011-si pana in prezent nu prea am dormit.Ma culcam numai la 10 dimineata si ma sculam seara pe la 7 cam de atunci am inceput sa cresc.Ma rog de la ne somnu asta mi-am activat si glanda tiroida si am avut niste probleme.Asi vrea sa stiu daca cresterea asta mi-am provocat-o eu cu ne somnul. Multumesc

5 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Nu are nici o treabă somnul cu crescutul! Numai dacă ești plod de 2-3-4-5 ani, atunci da are un rol important în dezvoltarea corpului.
Da tu sigur te-ai măsurat bine?
I-a măsoară-te dimineața la prima oră apoi seară să vezi cum ai scăzut 2 cm dintr-un foc laughing

| Gym explică (pentru Azµre):

Cum adica?:O are vreo legatura in ce pe perioada a zilei ma masor? Ca eu m-am masurat numai pe la 5 dupa-amiaza.

| Azµre a răspuns (pentru Gym):

Dimineața se măsoară și se cântărește omul. Seara deja datorită atracției gravitaționale scazi din înălțime până la 2 cm

| Gym explică (pentru Azµre):

Pai asta ar insemna ca daca ma masor dimineata am mai multicrying

| vladix2011 a răspuns:

Nu cred ca are legatura cu somnul! Nu este un lucru de speriat ca tu cresti, pentru ca fiecare om se incadreaza intr-o perioada de crestere. Unii cresc mult de mici si apoi nu mai cresc, unii mai tarziu.Si faptul ca parinti nu sunt inalti nu este ceva grav, inaltima nu e transmisibila prin genahappyfundita?