| CravataAlbastra a întrebat:

Ce fond de ten cu acoperire mare pentru cosuri si pete post acneice imi recomandati? Am auzit de dermacol, pure fondation, ce parere aveti fetelor?

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E prea greu dermacol pentru folosire zilnică.
aș recomanda mai degraba colorstay de la revlon.
Ia-l de pe elefant că-l iei aproape la jumătate de preț

| CravataAlbastra explică (pentru Adry05):

Acopera bine si nu are efectul acela de masca sau ten gras fondul de ten de la revlon?
nu voiam sa-l folosesc zilnic pe cel de la dermacol, decat la un eveniment ceva daca avea intr adevar rezultate.

| Adry05 a răspuns (pentru CravataAlbastra):

îl am și pe cel de la revlon și pe cel de la Dermacol.
Revlonul e cel de „zi cu zi" deși îl folosesc maxim de 2 ori pe săptămână, chiar mai rar de când cu pandemia. Am tenul gras, extrem de uleios și cu ceva semne de la niște coșuri, se așază foarte ok și rămâne destul de fain pe ten. îmi amintesc când mergeam la facultate și mă machiam dimineața și veneam seara și îmi plăcea cum arăta tenul meu la sfârșitu zilei.
Cel de la dermacol cum ai zis și tu, la evenimente. Are acoperire mult mai mare da se și vede ca o mască... deși după ce îl mai lași un pic săs e contopească cu pielea și pui și ceva pudră peste, e ok. Pentru prețu pe care îl are chiar merită

| CravataAlbastra explică (pentru Adry05):

Si eu am tenul foartee gras, dar si multe semne post acneice cat si acnee uneori mai evidente, mai inflamate, alteori nu.
Unde pot gasi fondurile de ten de la dermacol si revlon? Nu as vrea sa le iau dupa net pentru ca vreau sa incerc nuanta.

| Adry05 a răspuns (pentru CravataAlbastra):

Le găsești în Dm, da sfatu meu e doar să le încerci și după să le iei de pe elefant, știu că nu e tocmai ok dar de ce să dai dublu prețu de pe elefant? laughing

| CravataAlbastra explică (pentru Adry05):

O idee buna, mersi : )

| Furnicuta000 a răspuns:

Estee Lauder Double Wear
Vichy Normaderm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dermacol are acoperire mare insa asta inseamna ca nu va lasa pielea sa respire.
Ceva cu o acoperire medie si care functioneaza pentru semnele post acneice (in cazul meu le-a facut sa dispara de tot) este Effaclar Duo+

https://www.laroche-posay.ro/......21560.aspx

| CravataAlbastra explică (pentru anonim_4396):

Aa nici nu vreau sa aud de creme ca am incercat o gramada inclusiv effaclar : )) de obicei acneea se face de la o problema interna si nu se rezolva cu creme, eu de curand mi-am descoperit o problema endocrinologica, dar nah. dureaza pana ma vindec si o sa mai recurc la fond de ten uneori.

| Laviii97 a răspuns:

Buna. Ca sa ai o acoperire mare și făcută corect, ai nevoie de o crema și un corector apoi fond de ten. Ți-as recomanda un corector de la Maybelline Instant Anti Age Eraser care costa in jur de 35 lei și fond de ten de la MAC, este intr-adevăr mai scumput dar este cam cel mai bun dintre make-up’uri. Dacă nu, poți gasi ceva sigur și bun la Sephora, are lucuri bune si nu sunt exagerat de scumpe.

| CravataAlbastra explică (pentru Laviii97):

Nu conteaza pretul ca doar nu e 10 mil un fdt, ma interesa ceva bun si cat de cat dermatocosmetic, nu sunt adepta mac, sephora mi se pare mai mare reclama decat calitatea acestor produse/marci.