| pink a întrebat:

Ce haine se poarta sezonul acesta?

Răspuns Câştigător
doiny
| doiny a răspuns:

Moda 2009 anunta trenduri pline de stralucire naturala. Marii designeri au anuntat ca se intorc la natura, tot ce va insemna tendinta pentru moda anului 2009 va sta sub semnul naturalului si al firescului.
Moda din sezonul 2009 este foarte generoasa in materie de tinute. Sunt aduse unele noutati insa in principiu moda ramane in aceleasi linii ca si cea din sezonul trecut.
Pentru sezonul primavara-vara 2009 sunt aduse pe podium imprimeurile, de toate genurile, de la cele florale la cele abstracte. Se poarta tinutele lejere cu imprimeuri florale, din materiale care confera libertate in miscare, accesorizate cu fulare sau curele apartinad genului retro. Este bine de stiut ca si genul mai sobru, cel urban, in care imprimeurile sunt de reprezentate de figuri geometrice sau logouri, de regula in contrastul alb-negru, e un must-have al sezonului toamna-iarna 2009-2010.
In moda anului 2009 vor predomina culorile care amintesc de mediul inconjurator.
Vara 2009 este plina de culoare, iar tendinta este adoptata si pentru sezonul rece.
Tinutele elegante sunt la mare cautare moda 2009. Retineti ca sacourile in trenduri au taieturi indraznete, umeri sunt foarte amplii, gulerul nu este cel clasic ci unul supradimensionat. Foarte elegante sunt paltonasele si jachetele cu maneci pana la cot, care pot fi purtate cu manusi inalte, sau cu o bluza cu maneci stramte.
Ca accesorii se remarca in moda 2009 sunt margele lungi rasucite in jurul gatului sau lasate pur si simplu sa curga, colierele masive, manusile din piele, curelele avand diferite forme si marimi, caciuli colorate tricotate din materiale naturale, fulare foarte lungi.
Armonizarea culorilor hainelor aminteste atat de insorita Sahara si de de culorile vii din primavara pentru sezonul primavara-vara 2009, cat si de culorile reci din iarna, de plinatatea pe care o da lumii toamna.
Moda anului 2009 va sta sub semnul tactilului si al impresiilor vizuale speciale, datorate in special modelelor si texturilor folosite pentru realizarea celor mai interesante haine.

15 răspunsuri:
| Delia 75 a răspuns:

Moda din sezonul 2009 este foarte generoasa in materie de tinute. Sunt aduse unele noutati insa in principiu moda ramane in aceleasi linii ca si cea din sezonul trecut. Inspiratia anului 2009, este cea a genului hippy a anului 80, accesorizare incarcata, un stil mai putin luxos si cu influente folclorice. Intoarcerea in trecut, la costumele din timpurile vechi, combinate cu elementele moderne, vor fi in mare trend in anul acesta. Se poarta tendintele romantice inspirate de vremea lui Napoleon, designeri actuali facand o legatura intre trecut si prezent, aducand in prim plan alura caselor regale de alta data. Se poarta hainele cu aspect carpit si suprapus, cu multe imprimeuri, cu dantele colorate si broderii cu motive populare, dar se poarta si imprimeurile cu figuri geometrice, in culorile contrastante alb-negru. Se vor purta rochii si fuste cu falduri mari si lejere. Ca si lungime acestea vor putea fi scurte sau lungi pana la glezne.
Rochii si fuste
Se poarta transparente, vaporoase, transparente si neaparat inspirate de moda retro. Aceasta este una dintre tendintele de baza. Croite in forma de balon, sau lalea, rochiile, fustele sau pantalonii, vor fi in mare trend anul acesta. Se poarta jupoanele si crinolinele, dar si corseturile. Se poate trece si la polul opus, cu rochii si fuste foarte foarte stramte, dar acestea numai pentru cele cu silueta care se preteaza.
ricouri, camasi, sacouri si paltoane
Acestea se poarta cat mai mulate si cambrate pe talie.
Se poarta stilul marinaresc si cel accesorizat cu multe dantele. De la jachete cu dungi albe si albastre tipice marinarilor, cu nasturi mari de alama, lookul de "croaziera" este foarte intalnit in acest sezon.
Sacourile in trenduri sunt cele cu taieturi indraznete, umeri sunt foarte amplii si guler supradimensionat. Foarte in trend sunt paltonasele si jachetele cu maneci pana la cot, care pot fi purtate cu manusi inalte, sau cu bluze cu maneci stramte.
Dantela este in vizorul designerilor. Top de dantela, tricou de dantela, rochie de dantela, orice care are si dantela va fi la moda anul acesta.
Pantofii si pantalonii
Aceste doua accesorii vor fi inspirate la fel, din istorie, cu detalii de corset. Culorile recomandate, atat pentru pantaloni cat si pentru pantofi sunt albul si culorile pale. Volanele aplicate pe pantofi sunt noile recomandari ale marilor designeri. Se vor purta pantalonii stransi in jurul gleznei cu sireturi, dar si mulati pe corp si tivul oprit deasupra gleznei, acestia indicati in special persoanelor inclate. De asemenea pantalonii scurti revin la moda. Anul acesta se poarta stilul feminin, sexy dar si sofisticat sau clasic.
Pantofii si sandalele cu talpa groasa si tocurile inalte sunt in tendinte in anul 2009. Pentru tinutele de seara ale modei in 2009 designerii propun platforme in culori foarte tari, iar pentru tinutele de zi, balerini si sandale cu barete de inspiratie folclorica. A nu se omite nici sandalele cu toc ascutit si varf rotunjit, inspirate din eleganta anilor ’40, dar neaparat cu bareta pe glezna.

| LuS[z] a răspuns:

Se poarta ceea ce iti place si iti vine bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi hainele cool careti plac cum vin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaaaa cine ie pink?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce culoare de hain se poarta sezonul acesta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o nunta la anul in mai si nu stiu cum sa ma imbrak puteti sa-mi da-ti un raspuns :deoare sunt si putin grasa big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce iti place si cum iti place...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai pink eu sunt o fffoarte mare admiratoare a ta,, tu trebuie sa porti hainele talee preferate pentru ca in orcarre esti frumoasa daca te simti bine ia idu meu p, lzzzzzzzzzzzzzzz elena_marya2009

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai se poarta din nou culorile aprinse si bulinele sau dungilewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poarta culorile mov si verde aprins crede-ma sunt din viitorbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Haine cu negru cu mov si cu rosu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga pink viziteaza blogul meu http://fasionwithlori.blogspot.com/ si vei afla mult mai multe :) :)
poate ls si niste com mdak iti place ceva in mod deosebit...:P

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-a placut moda din 2009 ca era nemaipomenita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sezonul acesta se poarta roz si albastru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sezonul acesta se poarta haine hahahaha. ca si incaltaminte eu recomand cizme iarna si adidasi vara dar si sandale