| pretzel a întrebat:

Ce masti naturale pentru tenul mixt stiti? Fundita pentru cele mai multe :*

7 răspunsuri:
| Sapphire a răspuns:

Iti voi da niste masti pe care le-am gasit pe internet. Pe unele le-am folosit si eu sis unt bune. Sa stii ca si masca cu argila este foarte buna. Reduce sebumul. happy

1. Un borcanel de iaurt (50-75 gr) pe care il intindem cu ajutorul unei pensule pe fata. Peste iaurt, lipim feliute de morcov taiate cat mai subtiri. Se lasa masca sa actioneze pana la uscarea completa a iaurtului si se indeparteaza prin spalare cu apa calduta, dupa care fata se tamponeaza usor cu un prosop curat. Ajuta foarte mult deoarece iaurtul regleaza nivelului de hidratare al pileii.

2.Se amesteca 2 linguri de argila cu o lingurita de apa si o lingurita de iaurt iar crema obtinuta se intinde pe fata. Se lasa sa actioneze 15 minute, apoi se spala. Freaca usor cu degetele cand o aplici. Dupa clatire, sterge fata cu un tampon inmuiat in ceai de menta.

3. Curata doua mere si amesteca-le cu o lingura de miere. Lasa sa actioneze 20 de minute dupa care spala fata cu apa din abundenta.

4. Aplica pe fata o rosie foarte bine coapta, iar dupa 20 de minute indeparteaz-o cu apa.

5. Amesteca sucul de la o jumatate de lamaie cu o jumatate de pahar de faina de ovaz si albusul unui ou, dupa care aplica pasta obtinuta pe pielea fetei si indeparteaz-o cand este uscata. Prin aceasta metoda iti vei curata si purifica tenul, eliminand particulele de praf si excesul de sebum.

6. Amesteca 2 linguri miere si 2 linguri lapte, si intinde amestecul pe fata si gat. Lasa sa actioneze timp de 10 minute, apoi clateste cu apa calduta.

7. Amesteca o lingura de miere, un albus de ou, o lingura de glicerina si o cana de faina, pana se formeza o pasta. Aplica pe gat si fata, asteapta 10 minute, apoi clateste cu apa calduta.

8. Aplica pe fata o pasta cu banana si capsune pentru a conferi tenului tau prospetime.

| patty32 a răspuns:

Cunosc muuulte masti faciale excelente pentru cosuri (eu nu am tenul acneic, dar imi apare cam de 2 ori pe luna cate un cos, doua)

Proabil si pentru faptul ca eu imi fac o data-de doua ori pe saptamana o masca din urmatoarele:

- masca cu ou : il spargi si separi albusul de galbenus. Albusul intr-o cana/castronel, galbenusul in alta. Prima oara te dai cu albus(eu folosesc pensula pentru vopsitblushing), stai cam 15 min si te clatesti. Apoi te dai cu galbenus si tot cam la fel stai. O sa ai o piele fiiina love struck De bebebig grin

Dupa poti folosi o lotiune tonica cu aspirina. DA, ai citit bine. Si nu, nu trebuie sa ti`o cumperi. Tot homemade iei cateva aspirina le pisezi(pana sa fie pulbere) si apoi pui jumatate de cantitate apa, jumatate otet. Adica: daca tu vrei 500 de ml de lotiune tonica, pui 250 ml de apa, 250 de otet. Sper ca ai prins ideeabatting eyelashes Cu toate astea, trebuie sa clatesti cu apa calduta.

-mai poti folosi masca cu apirina :iei cateva pastile, pui vreo 10 ml de apa(pentru a se dizolva) si pui iaurt/miere (cat crezi tu ca iti trebuie pentru o masca

-altceva pentru cosuri ar fi scrubul cu malai

-sau, alt scrub : tai o felie de rosie(incearca sa nu fie foarte coapta) si o dai prin zahar pudra, apoi te dai pe fata, e super:X

-altceva, albusul unui ou il amesteci cu musli si ti`l pui pe zonele cu puncte negre(nas, barbie sau frunte, depinde unde ai)

- Si ceva ce o sa te mire love struckIei o discheta de vata si o inmoi in...sampanie! E suuuuuuuuper. Asta e cea mai buna lotiune/masca/sau cum vrei sa o numesti. iti lasa un tenn.drooling

Kisses :*

| ladygaga a răspuns:

Iata cateva exemple de masti pentru tenul mixt:

* Se ia un morcov, care se trece prin razatoarea mica, se adauga o lingura de smantana dulce, apoi se aplica pe fata, gat si decolteu. Se lasa sa actioneze 15-20 de minute si se indeparteaza cu apa calduta.
* Se taie un morcov, se pune in storcator, iar in sucul obtinut se adauga lapte praf pana se obtine o masca bine de intins. Se aplica pe fata, gat si decolteu, iar dupa 15-20 de minute se indeparteaza cu apa calduta.

Masca relaxanta pentru ten mixt

* 1 lingurita drojdie proaspata de preferinta, drojdie de bere
* putina infuzie de menta
* 2 lingurite crema hidratanta

Se amesteca ingredientele pana se obtine o pasta, care se aplica pe fata. Are un efect racoritor. Drojdia de bere contine vitamina B, care calmeaza tenul iritat. Menta racoreste, are efect antiinflamator si face pielea mai neteda. Dupa aplicarea mastii, tenul tau va avea un aspect mai curat si mai proaspat.

| ruxandraaaaioanaaaa24 a răspuns:

Stiu o masca naturala pentru ten mixt si este pe baza de capsuni si iaurt dietetic parca. Trebuie intai curatat tenul, intre timp iaurtul dietetic si capsunile trebuie amestecate, iar apoi aplici masca, astepti 15-20 de minute, apoi speli din nou fata, iar astfel tenul va fi mai curat, improspatat, revigorat.

| RoxX_1956 a răspuns:

Argila cu suc de lamaie
miere de albine cu mar ras
acum depinde de ce rezultat vrei sa obtii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele naturistewinking cu germeni de grau sau pe baza de argila, castraveti, miere de albine, etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tttttty