| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de aparatele de vibromasaj? De curand mi-am achizitionat unul la care tot au facut astia reclama la teleshopping. E portabil si micut, seamana cu un dus laughing. Dar as vrea sa stiu daca intr-adevar sunt sanse sa dea rezultate, adica intra-devar mai arde din grasimi? tonifiaza musculatura? slabeste? ajuta la celulita? El pentru masaj e bun, foarte placut.

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Masajul este extraordinar pentru organism indiferent de modalitate. Are efecte pozitive diverse asupra corpului uman, întradevăr scade masa grasă dar nu într-o formă extraordinar de vizibilă, activează circulaţia sângelui, ridică tonusul muscular şi în general creează o stare de bine.

soothe
| soothe a răspuns:

Au un efect limitat. Imbunatatesc circulatia la locul de masaj si faciliteaza cumva tonifierea locului respectiv. Dupa parerea mea nu sunt suficient de eficiente, decat la (auto)jocurile erotice.
In rest nu ard nici o grasime.