| oanna_4635 a întrebat:

Ce parere aveti despre folia folosita la alergat? Am inteles ca pe de o parte este buna(ca arde celulita etc) dar pe de alta ca elimina mineralele din corp(mai ales apa). Voi folositi? Ati avut rezultate?kiss

3 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Buna!
Cea mai mare prostie.
Hai sa luam problema din mai multe perspective. Transpiratul ce inseamna? Ce inseamna slabitul?
Ce legatura au cele doua intre ele?
Iata:
Slabitul presupune arderi puternice si in acelasi timp transpiratie pe cat ardem. Nu ardem prea mult cand stam pe loc, deci nu transpiram prea mult de ex. iarna.
Vara nu ardem cand stam pe loc dar transpiram foarte mult pentru ca este cald. Acelasi proces are loc cand pui folia. In loc ca celulele sa arda si sa transpire prin ardere, transpira mai mult din supraincalzire datorata lipsei contactului oxigenului cu pielea, care racoreste celulele (implicit muschiul), ajutand astfel la o ardere mai usoara. Folia nu face decat sa ingreuneze arderea grasimilor prin caldura ce o retine.
Nu se alearga imbracat gros, niciodata.
Transpiratia trebuie sa vina pe cat arzi, te dezhidratezi, e drept insa nu iti sufoci corpul.
Multi au observat ca scazi in greutate dupa ce pui folia si alergi. Asta e datorita dezhidratarii (tinand cont de faptul ca muschiul e 75% apa, cred si eu ca 'slabesti') dupa ce ti-a revenit nivelul de lichid normal in muschi, esti la fel de grasa.
Deci nu faci nimic cu folia, sper ca ti-am dovedit.
Nu uita o dieta (dieta nu inseamna infometare) potrivita si sanatoasa (lipsita de grasimi si alte porcarii) plus sport iti va sculpta corpul si vei arata minunat, asa ca lucreaza cu capul nu cu chestii comerciale. Apropo, poti folosi niste suplimente alimentare, ca vitamine si carnitina pentru a slabi. Vitaminele nu ingrasa sau calciul, contrar mitului care s-a format in ultima vreme.

Multa bafta and think positive!

| PinkPanther a răspuns:

Eu stiu ca elimina apa din organism, te dezhidrateaza si atat. Prin dezhiratare pierzi minerale, iar rezultatul care se vede la cantar e o iluzie, dupa ce organismul isi reface rezervele de apa realizezi ca nu ai slabit de loc

| seleR1k a răspuns:

Am folosit, nu am avut rezultate, nu prea este buna. Grasimea se arde facand sport, ea este folosita prin ardere pentru a face energia necesara efortului fizic la care esti depusa. Deci, cu cat alergi mai mult (sau ce efort fizic faci) cu atat vei slabi mai mult.