| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de argila pentru cosuri?
Am auzit ca e buna dar intrebarea mea este,e buna doar pentru fata sau pot sa o aplic si pe umeri si spate ca sunt plin de cosuri pe umeri si spate.
Din cate am inteles usuca foarte mult cosurile,dar acelasi lucru face si sapunul, deci nu e mare lucru intre argila si sapun.
A mai folosit cineva masti de argila pentru cosuri?
Astept pareri

7 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Pai are cam acelasi efect ca si al sapunului cu SULF. Sapunul cu sulf usuca totusi parca mai tare. Ti le recomand pe amandoua.

Acum despre argila.Am folosit mult timp. Face tenul mai luminos si usuca cosurile. Albeste insa si tenul daca o folosesti des asa ca ai grija.
Si da, poti sa o folosesti oriunde doresti, nu zice nimeni ca se poate folosi numai pe fata.

Daca ajuta? Da, ajuta, pe moment, adica depinde. Eu cum am avut problema din interior, degeaba curata saraca argila porii daca cosurile aveau radacini in interior.Si tot ieseau indiferent ce puneam eu pe fata. Dar daca ai cosuri mici, care nu au cauza hormonala, ajuta.

Tot ce am vrut mai sus sa zic e ca argila usuca dar din pacate nu impiedica aparitia altor cosuri. Daca cosurile au o origine legata de igiena precara sau pori incarcati, argila ajuta. Dar daca provin din interior, e cam apa de ploaie.
Stiu ca nu am scris un text prea coerent, dar sper sa intelegi tu mesajul.

Sper sa te ajute!

Sper sa te ajute.

| Ciucurel69 a răspuns (pentru BruneTTe):

Eu banuiesc ca ar fi din interior problema, cu igiena nu am probleme, ma spal zilnic cu sapun pe fata, absolut zilnic si o data la 2-3 zile dau si cu lama pe fata si pe urma dau cu aftershave sperand sa le mai usuce.
Daca e din interior cum naiba se poate rezolva?
Am renuntat si la dulciuri gen ciocolata si alte derivate din ciocolata, singurul dulce pe care il mai mananc este miere de albine, gem, stafide...din astea mai naturale

| LoriLoL a răspuns (pentru Ciucurel69):

Probabil ai nevoie de detoxifiere, curatare.omega 3 6 9 de la plafar.sunt pastilute cu ulei din seminte de in care, printre altele ajuta la detoxifica organismului. dar si alte metode

| BruneTTe a răspuns (pentru Ciucurel69):

In primul rand..cati ani ai?

Uite, si eu am trecut prin ce treci tu. Adica inca trec. Si mi s-a dovedit de-a lungul timpului ca degeaba am incercat diferite metode naturale ca tot nu au incetat sa apara. Am facut si numeroase vizite la dermatolog ( am schimbat cam 4 dermatologi) si degeaba. Cum sunt fata, si-au permis sa imi dea si anticonceptionale si tot nimic. Cand mi-am facut analizele de hormoni, erau impecabile. Deci ce sa mai inteleg?! De unde vin toate astea atunci?thinking

Am lasat, ca si tine ciocolata ( nu am mai mancat ciocolata si nimic cu cacao de vreo 4 ani). Sucurile acidulate la fel, de vreo 3 ani. Nu regret ca am facut asta pentru ca traiesc mai sanatos dar cu acneea nu m-a ajutat. Am lasat si prajelile, si chipsurile si toate mancarurile condimentate ( exclus KFC-ul!).

Nu prea are sens sa-ti spun despre mine, eu fiind fata, am organismul mai diferit. De la un timp am observat ca imi apar numai o data pe luna, dar multe si ca si niste. nici nu stiu cum sa le spun. E acnee chistica. Cu cosuri care nu se pot sparge. Nici nu sunt "scarboase" ca nu au nimic la exterior. Se vad ca niste "galme" pe sub piele. Apar o data/luna si pe urma toata luna muncesc sa le tratez, si cand s-au dus, vine luna urmatoare si din nou laughing))))
Bine, nu prea e de ras.
Si uite asa am ajuns eu la dermatologul nr. 4 care dupa ce mi-a dat antibiotic in cura de 3 luni, dupa ce a vazut ca cosurile au revenit, m-a trecut pe Roaccutane (probabil ai auzit de el).
In timpul antibioticului fata s-a curatat bine dar cum am intrerupt, dupa 2 saptamani au reaparut deci de asta am fost nevoita sa accept Roaccutane-ul (pe care l-am evitat mai mult de 2 ani de frica... e foarte periculos). Poti citi pe internet despre el.

Si acum sunt in...a 7-a zi ( de Roaccutane). Am sa vad cum evolueaza toata treaba.
Daca mai vrei sa stii ceva, ma poti intreba. Sper sa te fi ajutat cu ceva.

| BruneTTe a răspuns (pentru Ciucurel69):

A,si spune-mi si ce sapun folosesti.
Nu te poti spala cu orice fel de sapun.

Este un sapun special pentru ten acneic (firma Sebamed).
Rezultate bune mai aveam si cand foloseam in fiecare seara sapun cu sulf pe toata fata. Frecam bine, sa faca multa spuma si masam vreun minut, apoi clateam si ma culcam. Si dimineata dadeam cu apa hidratanta. Cosurile se uscau. (gasesti sapunul in fiecare farmacie si e intre 5 si 10 lei).
Dar repet... degeaba le usuca din exterior daca tot reapar.

Eu acum am o chema de tratament cu mai multe creme. Nu are rost sa ti le zic pentru ca mi-au fost date de dermatolog si nu sunt deloc ieftine. Am si gel de curatare, si crema hidratanta si crema exfolianta, si masca si o crema pentru dupa masca, care e super hidratanta. Dar ar fi o pierdere de bani daca ti le-ai lua si tu.

Mai ales ca fara un tratament si din interior, singure nu fac toata treaba ( e si logic, o crema nu are cum sa opreasca cosurile sa mai apara).

| LoriLoL a răspuns:

Argila este buna pentru tenul cu probleme. diferenta este ca nu le trateaza e doar pentru improspatarea tenului si reducerea pe perioada scurta a sebumului..cat despre aplicarea pe alte zone nu stiu ce sa zic.bineinteles ca nu-i tot una cu sapunul! eventual foloseste un gel de dus cu particule abrazive.si mai stiam ca daca bei ceai de trei frati patati impiedica aparitia cosurilor.(depinde din ce cauza apar, pot fi probleme ale corpului)

| Evelina_Eva_1984 a răspuns:

Eu iti recomand mai mult sa folosesti ce eu am folosit si m-am vindecat de acnee.La recomandarea unui medic dermatolog am inceput sa fac un tratament anti-acnee pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai-tea tree de la Thursday Plantation. Am folosit 4 produse de la ei care au dat rezultat...o spuma naturala, o lotiune tonica, o crema hidrantata si un gel medicinal anti-acnee.