| IateyourCookie a întrebat:

Ce parere aveti de sucurile light, fara zahar (cola, pepsi)?

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt mai nocive decât cele cu zahăr, motivul fiind îndulcitorul artificial.
Mai răruț, că-i mai drăguț!
Pa, pa.

| Bondarel99 a răspuns:

Sucurile light nu au zahar, dar in schimb contin multe alte substante inocuitoare care pastreaza gustul bauturii si care sunt nocive.Deci e inutil, mai bine iti iei cola sau pepsi normal.

| RoseOfTheFire a răspuns:

Sunt ok mie imi plac in special pepsi.

| BombonicaXD a răspuns:

Indulcitorii din ele provoaca niste reactii chimice care iti fac organismul sa absoarba si mai multe calorii din alimente, pe langa faptul ca poti face foarte usor cancer la ficat.Deci mai bine normal, ingrasa mai putin si e mai fanatos.Sau daca se poate deloc!

| spy2o a răspuns:

Bei zilnic sucuri dietetice (light)? S-ar putea sa ai un risc crescut de a suferi un atac de cord, un atac cerebral sau de a suferi de alte probleme vasculare potrivit unui nou studiu.

Desi reduc numarul de calorii ingerate zilnic, sucurile dietetice au fost legate de un risc crescut de probleme vasculare, in urma unui studiu publicat joi, potrivit Fairwarning.

Studiul, care a monitorizat 2, 564 de persoane din New York, a scos la iveala faptul ca persoanele care beau sucuri light in fiecare zi au un risc crescut cu 61% de a suferi de afectiuni cardiovasculare decat cei care nu consuma astfel de bauturi, chiar si dupa ce au fost eliminate din ecuatie impactul fumatului, a activitatii fizice, consumului de alcool si aportul caloric zilnic.

"Daca rezultatele noastre sunt confirmate de studii viitoare, atunci am putea spune cu siguranta ca sucurile dietetice nu sunt cel mai bun inlocuitor al bauturilor indulcite cu zahar", a declarat Hannah Gardener, autorul principal al studiului si epidemiolog la Universitatea din Miami.

Gardener a subliniat insa ca este nevoie de mai multe studii pentru a da un verdict clar asupra sucurilor dietetice.

"Cred ca cei care beau sucuri light ar trebui sa ramana alerti. Nu cred ca cineva ar trebui sa-si schimbe comportamentul pe baza unui singur studiu", a mai declarat Gardner. mai mult http://www.ziare.com/articole/sucuri+light+sanatate

| Xtadelo a răspuns:

Nu-mi plac.

| kitten95 a răspuns:

Eu sunt de parere si cam sigura ca nu sunt deloc sanatoase. la acest tip de bauturi se folosesc indulcitori chimici(nu prea cred eu ca naturali) care sunt mai daunatori si ingrasa mai mult decat bauturile cu zahar.

| tudorsad a răspuns:

Mie nu imi plac tongue

| trutu006 a răspuns:

Sunt bune, dar scumpe!