| AndreeaCr a întrebat:

Ce parere aveti despre benzile de albire pentru dinti?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se obtine acelasi rezultat cu: pasta de dinti obisnuita, peste care pudrezi bicarbonat de sodiu si apoi te speli normal pe dinti.
Costa aproape nimic, pentru ca jumatate de kilogram de bicarbonat de sodiu costa 1-2 lei si te speli de acolo de vreo 200-300 de ori.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu am folosit, insa din ce am auzit, de regula cauzeaza sensibilitatea dintilor.

| ALGator a răspuns:

Benzi decolorante. Foarte interesant...
Contin 14% peroxid de hidrogen; echivalent cu 42% peroxid de carbamid – un ingredient de albire care protejeaza smaltul.
M-am linistit. Parca stiam ca peroxidul e o substanta destul de agresiva care obtine albirea printr-o reactie chimica. Dar ei (producatorul) ne linistesc: protejeaza si smaltul!

Serios vorbind, toate aceste produse sunt cu cintec. De exemplu pasta de dinti "albitoare" are un praf abraziv (bioxid de siliciu) care risca sa zgirie smaltul. Testele arata ca nu au efect, dar reclama e mai puternica decat testul.
Idealul ar fi pastrarea dintilor in stare sanatoasa, indiferent de culoarea lor naturala. Un efort care merita toti banii. Exista vreo 50 de nuante de dinti, toate naturale si frumoase :-)
http://www.colgate.com/......-teeth-are

| ABCD122 a răspuns:

Încă nu le-am încercat, dar momentan folosesc bicarbonat