| Emeraude a întrebat:

Ce produse tip fond de ten, creme folositi pentru a avea un ten impecabil si care sunt cele mai bune? Eu folosesc un fond de ten, care contrar spuselor ca "ce-i mai scump, e mai bun dpdv calitativ", mi se "strange" pe fata, in anumite portiuni si arata inestetic dupa cateva ore... sa am eu probleme cu tenul sau sa fie de vina fondul de ten? Multumesc anticipat pentru raspunsuri... daca puteti, spuneti si de unde le-as putea procura:Avon, Oriflame, etc.

Răspuns Câştigător
| Brigitta a răspuns:

Am citit intr-o revista mai demult un sfat: intr-o zi libera du-te nemachiata la un magazin de cosmetice sau intr-un hypermarket la raionul de cosmetice si incearca doua fonduri de ten (ca au tester-e):una pe jumatate de fata cealalta pe cealalta jumatate (evident sa fie de aceeasi nuanta). Si apoi peste cateva ore vezi cum iti arata fata happy Doar sa ti minte ce ai incercat.
Eu iti pot recomanda de la L`oreal-infailible (pentru lunga durata) dar si accord parfait, sau Max Factor-Colour Adapt.

13 răspunsuri:
| Emeraude explică:

@MissD: Eu folosesc Double Wear Light(chiar daca e mai mult "dark") de la Estee Lauder.Si da, e foarte probabil sa ai dreptate, difera de la femeie la femeie, uneia poate ii prieste un fond de ten cu textura usoara, alteia nu.Eu am tenul normal, nici gras, nici uscat, nu am probleme semnificative, nu am cosuri si alte cele, dar in general, eu plec de-acasa de cum ma scol, dimineata si nah, atunci arata faţa cel mai nasol, asa ca sunt nevoita sa ma dau cu fond de ten, iar pe parcursul zilei sunt ocupata, n-am timp de retusat machiaj, asa ca am nevoie de un fond de ten persistent.Merci oricum de raspuns! :* Pa-pa!

| Emeraude explică:

Multumesc frumos pentru raspunsuri. O sa testez si produsele recomandate de voi, in masura in care voi putea. :*

| MissD a răspuns:

Eu folosesc loreal, acord porfait si sunt multumita de el. Spune'ne ce fdt folosesti tu si cele care-l folosesc iti vor spune ce parere au si astfel iti fei da seama. totusi poate mi mi se potriveste un fdt dar tie nu. depinde de ten ce tip ai. dca e gras trebuie sa fie bazat pe apa nu pe ulei. iar daca e uscat trebuie sa fie bazat pe ulei.

| MissD a răspuns:

@Supradoza.De.Vise.Interzise am folosit eu maybelyne satin si am fost mai mult decat multumita de el. Mi'a placut foarte mult. adevarul e ca eu nu prea am avut dezamagiri in ceea ce priveste fdu-ul

mira
| mira a răspuns:

Fondurile de ten de la L'oreal prezinta avantajul ca au incorporate in ele si pudra.

| miroonah a răspuns:

Giordani Gold (oriflame) Adaptive foundation love struck e super bun

| Aliyaa a răspuns:

Folosesc loreal, mai folosesc si un creion corector de la Avon este foarte bun acoperire perfecta(pret 17 lei il gasesti in catalogul nou Avon)dar depinde si ce tip de ten ai...

| Supradoza.De.Vise.Interzise a răspuns:

Eu folosesc fond de ten calmant de la avon.
http://www.avon-shop.ro/brosura-avon/fond-calmant-pe-765.html
Fond de ten Giordani e ft bun :x.
As vrea sa incerc si fondul de ten dream satin liquid maybelline.

| Supradoza.De.Vise.Interzise a răspuns:

Incearca acest fond de ten :
http://www.maybelline.ro/products/face/l29l51l52l223l526.htm

Pentru un machiaj care nu se ia pe haine şi o acoperire perfectă până la 16 ore. Disponibil în 5 nuanţe cu SPF 12

* rezistenţă 16h
* acoperire perfectă
* senzaţie de extra-confort

| Supradoza.De.Vise.Interzise a răspuns:

@MissD multumesc de sfat happy. O sa il incerc imediat ce o sa imi strang banuti ca luna asta am cumparat cam multe fonduri de ten laughing) ...nici eu nu am avut probleme la acest capitol happy.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut aceeasi problema ca mi se "strangea" pe anumite portiuni. foloseam inainte Infallible de la l'oreal si din cauza continutului mare de pudra mi se intampla acest lucru. de aprox. 1 an folosesc doar creama matifianta de la nivea si visible lift de la l'oreal(este foarte lichid si intra foarte bine in piele). altul asemanator este la vichy, anti-imperfectiuni, care intra in piele si numai demachierea il mai da jos. nu stiu daca te ajuta cu ceva deoarece cum au zis si fetele depinde de tipul de ten. incerca-le daca ai tenul gras(ca si mine). imi plac pentru ca imi dau aspectul acela natural.

| midnight_2375 a răspuns:

Si eu folosesc "fond de ten calmant" de la Avon, inainte mi dau cu o crema hidratanta ca sa nu fie tenul uscat, sa nu se vada urat...
Eu nu am probleme cu tenul, doar am pielea foarte alba si mi dau un strat de fond de ten si putin perlute iluminatoare tot de la Avon. Nu am probleme cu fondul de ten. Si este si accesibil ca pret bafta>big grin