| anonim_4396 a întrebat:

Ce remedii naturale stiti pentru albirea dintilor?^_^
in afara de bicarbonat.

Răspuns Câştigător
| Rihhana1 a răspuns:

Incearca sa te dai cu sare pe dinti sau cu lamaie.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.healthline.com/nutrition/whiten-teeth-naturally#section1
Ce cauzeaza dintii sa arate galbui?
Există mai mulți factori care determină dinții să devină plictisiți și își pierd strălucirea strălucitoare și albă.

Anumite alimente vă pot pata smalțul, care este stratul cel mai îndepărtat al dinților. În plus, îngroșarea plăcilor pe dinți poate determina aspectul galben.

Acest tip de decolorare poate fi de obicei tratat cu remedii regulate de curățare și de albire.

Cu toate acestea, uneori, dinții arată galben, deoarece smaltul greu sa erodat, dezvăluind dentina dedesubt. Dentina este un țesut galben natural, care se află sub smalt.

Iată 7 moduri simple în care vă puteți bloca în mod natural dinții.

1. Încearcă tragerea uleiului
Tragerea uleiului este un remediu tradițional indian destinat îmbunătățirii igienei orale și eliminării toxinelor din organism.

Practica implică umflarea uleiului în gură pentru a elimina bacteriile, care se pot transforma în plăci și pot determina dinții să arate galbeni (2).

În mod tradițional, indienii foloseau ulei de floarea soarelui sau de susan pentru tragerea uleiului, dar orice ulei va funcționa.

Uleiul de cocos este o alegere populară deoarece are un gust plăcut și oferă multe beneficii suplimentare pentru sănătate.

Uleiul de cocos este de asemenea ridicat în acidul lauric, cunoscut pentru capacitatea sa de a reduce inflamația și de a ucide bacteriile (3, 4, 5, 6).

Câteva studii au arătat că tragerea zilnică a uleiului reduce în mod eficient bacteriile din gură, împreună cu placa și gingivita (3, 7, 8).

Streptococcus mutans este unul dintre principalele tipuri de bacterii din gură care cauzează placă și gingivită. Un studiu a constatat că zgârierea zilnică cu ulei de susan a redus semnificativ Streptococcus mutans în saliva în doar o săptămână (8).

Din păcate, nu există studii științifice care să dovedească faptul că uleiul care trage strălucește dinții. Cu toate acestea, este o practică sigură și cu siguranță merită o încercare. Mulți oameni pretind că dinții lor sunt mai albi și mai luminoși după ce trag regulat uleiurile.

Pentru a trage cu ulei, puneți 1 lingură de ulei de nucă de cocos în gură și împingeți și trageți uleiul prin dinți. Uleiul de cocos este solid la temperatura camerei, deci este posibil să fie nevoie să așteptați câteva secunde pentru a se topi. Continuați tragerea uleiului timp de 15-20 de minute.

Asigurați-vă că scuipați uleiul de nucă de cocos într-o toaletă sau coș de gunoi, deoarece ar putea reveni la forma solidă o dată în țevile de scurgere și să provoace o înfundare.

Spre deosebire de multe alte metode de albire a dintilor, uleiul de cocos tras nu expune dintii la acid sau alte ingrediente care erodeaza smaltul. Aceasta inseamna ca este sigur sa faci zilnic.

BOTTOM LINE:
Uleiul de cocos trage implică uleiul de ulei în gură timp de 15-20 de minute pentru a elimina bacteriile. Practicandu-te acest lucru zilnic, poti reduce placa si iti poate lumina dintii.
2. Pensulă cu bicarbonat de sodiu
Sucul de coacere are proprietăți naturale de albire, motiv pentru care este un ingredient popular în pasta de dinți comercială.

Este o abrazivă ușoară care poate ajuta la curățarea petelor de pe dinți.

În plus, sucul de coacere creează un mediu alcalin în gură, care împiedică creșterea bacteriilor (9).

Acesta nu este un remediu care va albi dinții peste noapte, dar ar trebui să observați o diferență în aspectul dinților dumneavoastră în timp.

Știința nu a dovedit încă că perierea cu sifon simplu de coacere vă va albi dinții, dar mai multe studii arată că pasta de dinți cu bicarbonat de sodiu are un efect semnificativ de albire.

Un studiu a constatat că pastele de dinți care conțin sodă de copt au fost semnificativ mai eficiente la îndepărtarea petelor galbene din dinți decât pastele de dinți standard, fără a fi coaptă. Cu cât concentrația de bicarbonat de sodiu este mai mare, cu atât este mai mare efectul (10).

În plus, o revizuire a cinci studii a constatat că pastele de dinți care conțin soda de coacere au eliminat placa din dinți mai eficient decât pastele de dinți care nu se coaceau cu sifon (11).

Pentru a utiliza acest remediu, amestecați 1 linguriță de bicarbonat de sodiu cu 2 lingurițe de apă și periați dinții cu pasta. Puteți face acest lucru de câteva ori pe săptămână.

BOTTOM LINE:
Periajul cu o pastă făcută cu bicarbonat de sodiu și apă poate reduce bacteriile din gură și poate elimina petele de suprafață.
3. Utilizați peroxidul de hidrogen
Peroxidul de hidrogen este un agent natural de înălbire care, de asemenea, ucide bacteriile în gură (12).

De fapt, oamenii au folosit peroxidul de hidrogen ani de zile pentru a dezinfecta răni din cauza capacității sale de a ucide bacteriile.

Multe produse de albire comercială conțin peroxid de hidrogen, deși la o concentrație mult mai mare decât veți folosi.

Din păcate, nu există studii care să arate efectele curățării sau periajului cu peroxid de hidrogen în monoterapie, dar mai multe studii au analizat pastele de dinți comerciale care conțin peroxid.

Un studiu a constatat că o pastă de dinți conținând bicarbonat de sodiu și 1% peroxid de hidrogen a condus la dinți cu mult mai albici (13).

Un alt studiu a constatat că periajul cu o pastă de dinți comercială care conține bicarbonat de sodiu și peroxid de două ori pe zi a dus la 62% dinții mai albi în șase săptămâni (14).

Cu toate acestea, există câteva întrebări privind siguranța peroxidului de hidrogen.

În timp ce concentrațiile puternic diluate apar în condiții de siguranță, concentrațiile puternice sau suprasolicitarea pot provoca iritarea gingiilor și sensibilitatea dinților. Există, de asemenea
Utilizați oțet de cidru de mere
Oțetul de cidru de mere a fost folosit de secole ca produs dezinfectant și de curățare naturală.

Acidul acetic, care este principalul ingredient activ în oțetul de cidru de mere, ucide efectiv bacteriile. Proprietatea antibacteriană a oțetului este ceea ce îl face util pentru curățarea gurii și pentru albirea dinților (20, 21, 22, 23).

Un studiu efectuat asupra dinților de vacă a constatat că otetul de cidru de mere are un efect de albire asupra dinților. Cu toate acestea, ei au descoperit de asemenea că otetul poate înmuia dinții (24).

Acidul acetic în oțet are potențialul de a eroda smalțul de pe dinți. Din acest motiv, nu trebuie să folosiți oțet de cidru de mere în fiecare zi. De asemenea, trebuie să limitați timpul în care otetul de cidru de mere este în contact cu dinții dvs. (25).

Pentru ao folosi ca o apă de gură, se diluează cu apă și se învârte în gură timp de câteva minute. Asigurați-vă că vă clătiți gura cu apă curată după aceea.

BOTTOM LINE:
Oțetul de cidru de mere are proprietăți antibacteriene care vă pot ajuta să vă albiți dinții. Cu toate acestea, excesul de oțet poate eroda și smaltul pe dinți, limitându-i astfel utilizarea la câteva ori pe săptămână.
5. Folosiți fructe și legume
O dieta bogata in fructe si legume poate fi buna atat pentru corp cat si pentru dinti.

În timp ce acestea nu sunt un substitut pentru periajul dinților, fructele crude și legumele crocante pot ajuta la îndepărtarea plăcii în timp ce mestecați.

În special, căpșunile și ananasul sunt două fructe care au fost susținute că ajută la albirea dinților.

Căpșune
Albirea dinților cu un amestec de căpșuni și bicarbonat de sodiu este un remediu natural care a fost făcut popular de celebrități.

Susținătorii acestei metode susțin că acidul malic găsit în căpșuni va elimina decolorarea dinților, în timp ce bicarbonatul de sodiu va îndepărta petele.

Cu toate acestea, acest remediu nu a fost complet susținut de știință.

În timp ce căpșunile vă pot ajuta să exfoliați dinții și să le faceți să pară mai albi, este puțin probabil ca acestea să pătrundă petele de pe dinți.

Un studiu recent a constatat că un amestec de căpșuni și bicarbonat de sodiu produce o schimbare de culoare foarte redusă a dinților, comparativ cu produsele de albire comercială (26).

Dacă decideți să încercați această metodă, limitați utilizarea acesteia la câteva ori pe săptămână.

În ciuda studiilor care arătau că o pastă de căpșuni și o coajă de sare au avut un efect minim asupra smalțului dinților, utilizarea excesivă ar putea provoca daune (27, 28).

Pentru a utiliza acest remediu, spargeți o căpșună proaspătă, o combinați cu bicarbonat de sodiu și periați amestecul pe dinți.

Ananas
Unii susțin că ananasul poate albi dinții.

Un studiu a constatat că o pastă de dinți care conține bromelaină, o enzimă găsită în ananas, a fost semnificativ mai eficientă la îndepărtarea petelor dentare decât o pastă standard de dinți (29).

Cu toate acestea, nu există nici o dovadă că consumul de ananas produce același efect.

BOTTOM LINE:
Anumite fructe pot avea proprietăți care ajută la albirea dinților. Consumați în mod regulat fructe și legume crude pentru a vă ajuta să frecați plăcuța și să vă păstrați dinții strălucitori.
6. Împiedicați scurgerea dintelui înainte de a se întâmpla
Dinții dvs. natural galben în timp ce vârsta, dar există unele lucruri pe care le puteți face pentru a preveni petele de dinți.

Limita colorarea alimentelor și băuturilor
Cafeaua, vinul roșu, sucul și fructele de culoare închisă sunt infamate pentru colorarea dinților.

Aceasta nu înseamnă că trebuie să le evitați complet, dar trebuie să limitați timpul în care aceste substanțe sunt în contact cu dinții.

Dacă este posibil, băuturi băuturi cunoscute de a pata dintii dintr-o paie pentru a preveni contactul direct cu dintii.

Mai mult, periați-vă dinții imediat după consumarea uneia din aceste alimente sau băuturi pentru a limita efectele asupra culorii dinților.

În plus, evitați fumatul și mestecarea tutunului, ambele putând provoca decolorarea dinților.

Limitați zahărul în dieta dvs.
Dacă doriți dinți mai albi, reduceți aportul de zahăr.

O dietă bogată în zahăr susține creșterea bacteriilor Streptococcus mutans, tipul principal de bacterii care cauzează placa și gingivita (30, 31).

Când consumați o hrană dulce, periați-vă dinții imediat ce mâncați.

Obțineți o cantitate mare de calciu în dieta dvs.
Unele decolorări ale dinților sunt cauzate de smălțirea și expunerea dentinei de dedesubt, care are culoarea galbenă. Prin urmare, orice faceți pentru a întări smalțul dinților dvs. vă va ajuta să vă păstrați dinții perle albe.

Alimentele bogate în calciu, cum ar fi laptele, brânza și broccoli, vă pot ajuta să vă protejați dinții de eroziunea smalțului (32).

BOTTOM LINE:
O dieta sanatoasa cu un continut suficient de calciu poate ajuta la prevenirea devenirii galbene a dintilor. Periajul dinților după ce mâncați poate ajuta la prevenirea petelor.
7. Nu subestimați valoarea brushing și flossing
În timp ce o anumită decolorare a dintelui vine în mod natural odată cu vârsta, este în mare măsură rezultatul creșterii plăcii.

Periajul normal și folosirea atei dentare pot ajuta dinții să rămână albi prin reducerea bacteriilor din gură și prevenirea acumulării de plăci.

Pasta de dinți scutește cu ușurință petele de pe dinți și dentarea îndepărtează bacteriile care duc la placă.

Curățările dentare regulate vă pot ajuta, de asemenea, în procesul de elaborare

| RAY a răspuns (pentru RAY):

In concluzie
O dieta sanatoasa cu un continut suficient de calciu poate ajuta la prevenirea devenirii galbene a dintilor.
Alimentele bogate în calciu, cum ar fi laptele, brânza și broccoli, vă pot ajuta să vă protejați dinții de eroziunea smalțulu

În plus, evitați fumatul și mestecarea tutunului, ambele putând provoca decolorarea dinților.

Limitați zahărul în dieta dvs.
Dacă doriți dinți mai albi, reduceți aportul de zahăr.

O dietă bogată în zahăr susține creșterea bacteriilor Streptococcus mutans, tipul principal de bacterii care cauzează placa și gingivita (30, 31).

Când consumați o hrană dulce, periați-vă dinții imediat ce mâncați.

stiintific nu exista nici o metoda buna, singura ramane stomatologul dar atentie ca si acolo isi strica smaltul

| Freya1 a răspuns:

Nu prea este idicat sa ii albesti tu acasa cu ceva prosti sa le distrugi smaltul...
Mai bine mergi la un medic stomatolog.

| Iunix a răspuns:

Albirea dinților :
Există două metode prin care poți să ai dinți de un alb perfect.
1. Așa te naști, ai un ADN foarte bun și dinții tăi sunt sănătoși în mod natural fără să faci vreun efort special.
2. Te duci la un medic dentist și îți pui fațete dentare.

Restul sunt prostii.
Bineînțeles că igiena ( spălatul pe dinți ) joacă un rol extrem de important dar din nefericire sunt oameni ghinioniști care or cât de multă grijă ar avea de igiena cavității bucale tot au dinți sensibili, măsele care fac carii și nu sunt de un alb normal.
Ghinionul nostru, norocul medicilor dentiști care ne jefuiesc pe față.

| aXy99 a răspuns (pentru Iunix):

Dintii, in mod natural, nu sunt prea albi.

| deadhoe a răspuns:

Lamaie

| Miu_Stefan_1999 a răspuns:

Buna. Mai jos iti voi recomanda cateva metode:
1. Apa cu sare. Este bine sa iei un pahar plin cu apa si sa pui 1 lingurita cu sare, apoi sa clatesti gura cu bautura preparata dupa spalarea dintilor.
2. Curati o banana. Cu coaja care iti ramane, cu interiorul cojii ma refer freci dinti timp de 5-10 minute.
3. Te duci la stomatolog. el iti va recomanda mai multe metode.
Sper ca te-am ajutat. big grin

| Popdianna a răspuns:

Eu am găsit aici https://albiredinti.cabanova.com

Sper sa te ajute

| vohir a răspuns:

Stiu una de la 5-Minute Crafts
Se numeste Hollywood Smile
Iei folie in care se impacheteaza sandvisul eu una gri nu stiu cum ii se zice
cauti pe net si o sa vezi