| anonim_4396 a întrebat:

Ce riscuri au pastilele de slabit?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt toxice pentru rinichi si ficat, pot da deficite de vitamine liposolubile (A, D, E si K), pot da tulburari metabolice si endocrine serioase.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Multe.Incearca o dieta echilibrata fara prajeli, grasimi, mezeluri, branzeturi grase, bauturi carbogazoase... Poti consuma peste, carne de pui fara piele fiarta sau gratar, frigarui din piept de pui si legume, fructe, salate, lactate degresate, paine integrala(mai putina) sucuri naturale pregatite in casa...

Bula
| Bula a răspuns:

Incearca in felul urmator (metoda garantata! ):
1. Din salarul tau scazi chiria si facturile de platit
2. Din banii ramasi iti cumperi haine noi (deoarece cele vechi vor fi mari)
3. Din banii ramasi NU-TI CUMPERI MANCARE, DOAR PASTILE DE SLABIT!
4. Pastilele le poti arunca, deoarece pot fi daunatoare organismului. In locul fiecarei pastile bei un jumat de litru de apa plata sau ceai fara zahar (dupa preferinte). Atentie! Nu mananci pana ce nu ai baut portia de apa!
5. Daca ti-au mai ramas bani si pentru mancare, si mai ai si pofta, atunci poti manca, cat incape in tine! big grin

| white_2190 a răspuns:

Daca nu consulti un medic inainte...si chiar si asa... poti sa slabesti iar dupa o perioada sa te ingrasi mai mult! ...nu te sfatuiesc sa le iei...mai bine faci sport, bei multa apa si mai putina mancare! succes

| yadora a răspuns:

In primul rand iti dau tot organismul peste cap : pierzi minerale, calciu... apoi inetrvine imunitatea care sacde vazind cu ochii- vei capta mult mai repede bolile ...si nu in ultimul rand - iti vor fi afectate organele interne( multi nu stiu acest aspect).

| zuzuliana a răspuns:

Medicamentele pentru slabit reprezinta o atractie pentru multe persoane, in special pentru femei, in dorinta lor de a-si suprima pofta de mancare exacerbata sau de a obtine un efect laxativ. Atat timp cat aceste medicamente sunt administrate sub directa observatie medicala, nu exista nici un fel de risc. Altfel, folosirea permanenta a acestor medicamente creeaza dependenta, duce la dereglari de metabolism, tulburari de ritm cardiac si afective, edeme, etc.
Medicamentele de slabit aparute pe piata se descriu ca si consumatori de grasime, insa aceste produse pot contine efedrina si pseudo-efedrina, care au potentiale efecte negative asupra sistemului nervos central si a celui cardiac. Aceste suplimente nu reduc greutatea intr-un mod sanatos, nu sunt o metoda sigura si eficienta de mentinere a greutatii si pot provoca chiar cresteri in greutate. Ca si efecte secundare ale administrarii fara prescriptie medicala a unor medicamente de sinteza antiadipoase se pot aminti: aritmii, cresterea tensiunii arteriale, depresie, nervozitate, atac de panica, etc.
Cea mai buna metoda de pierdere a excesului ponderal si de mentinere a unei greutati sanatoase este aceea de a urma o dieta echilibrata, controlata, care sa imprime si imbunatatirea obiceiurilor alimentare, precum si exercitiul fizic zilnic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atat de multe incat trebuie sa ne gandim la alte alternative naturale si sanatoase.majoritatea au hormoni tiroidieni, chiar daca pe ele scrie ca sunt doar din plante.pana si plantele care au efect curativ au contraindicatii. unele contin o doza foarte mare de cafeina si taurina -acestea afecteaza inima, sintetizarea unora dintre ele se face in ficat iar toxinele acumulate nu pot fi eliminate niciodata.pastilele de slabit nu vor elimina grasimea, grasimea se poate elimina doar prin miscare si sport.pastilele de slabit nu iti vor tonifica muschii dupa o cura de slabire, cele cu adaos hormonal iti vor da peste cap metabolismul si efectele sunt dezastuoase, ireversibile si chiar fatale.

| DeeDee_1261 a răspuns:

Intradevar cura de slabit are foarte multe riscuri. Cea mai pericolos risc e ala de a murii. dar e un rr foarte rar asta de a murii.Riscul de a murii e daca nu mananci chiar nimic.doar apa si fructesadsad

| Bibi_1569 a răspuns:

Sunt foarte toxice pentru unele organe...