| anonim_4396 a întrebat:

Pastilele de slabit au contraindicatii? Daca da care sunt acestea? Sunt chiar periculoase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Pot avea reactii adverse, deci nu le recomand!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, au foarte multe contraindicatii si din pacate cei care le comercializeaza uit sa le spuna. In primul rand nu se administreaza in sarcina sau la fete in crestere. Apoi, eu am o colega care in urma unui regim cu Herbalife a suferit leziuni renale si hepatice destul de grave, care s-au remis total dupa cateva luni de la intreruperea regimului. Practic acel regim contine foarte multe proteine din soia, iar un regim hipeproteic oboseste ficatul si obliga rinichii sa elimine cantitati mari de uree si creatinina. Tine cont ca colega mea este tanara (30 de ani) si nu sufera de nici o boala hepatica si renala. Daca avea de exemplu o glomerulonefrita necunoscuta, regimul asta o putea duce la dializa. Si atentie, nu lua nici o pastila. Doar niste ceaiuri si cocteiluri perfect naturale, din soia. Nu te baza pe faptul ca sunt naturale, naturala e si matraguna, asta nu inseamna ca nu omoara. Alte medicamente de slabire nu permit absorbtia grasimilor din intestin si o data cu ele pierzi vitamine liposolubile A, D, E si K. Nu lua nici o pastila de slabit fara recomandarea medicului nutritionist. Te pot imbolnavi foarte grav.

eileen
| eileen a răspuns:

Matusa mea e dependenta de pastile de slabit, ar da orice sa slabeasca desi la 50 de ani nu mai poti spune ca tr sa ai 50 de kg... a incercat toate tipurile si nimic...astea i-au creat mai multe boli cu stomacul, ficatul deci chiar nu ti le recomand. daca vrei sa slabesti, fa sport, tine o dieta, mergi la un nutritionist.

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Mama luase, dar tot nu a slabit, deci le-a luat degeaba... aveau un gust oribil pentru a opri pofta de mancare.Nu cumpara prostii, fa sport, consuma alimente sanatoase, bea multa apa si ai sa vezi ca vei slabi. ZBye

| Dorel a răspuns:

Au destule...iti distrug stomacu, etc
devi ca Michael Jackson...
mai bine fara...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt total de acord cu brigaela, multe dintre ele sunt facute cu enzime sau hormoni tiroidieni, efectele secundare sunt dezastruoase chiar letale.singurul medicament recomandat este sportul, miscarea in general.nu exista pastile sau diete care sa nu aiba efecte secundare.mananca diversificat, 5 mese pe zi si evita grasimile si dulciurile, sportul iti tonifica si musculatura ceea ce nu se intampla cu pastilele, ceaiurile sau dietele. daca vrei poti face plimbari zilnic, miscarea ne ajuta in a ne sine simturile in stare de alerta si ne ridica moralul