| Mayumi a întrebat:

Ce sampon folositi fetelor pentru matreata? Am incercat cu multe dintre ele cum ar fi nivea antimatreata, tot felul tratamente dar nimic.Va rog ajutati-ma! Funda MARE!

21 răspunsuri:
| Naoa a răspuns:

Incearca CLEAR. E super bun! Exista o gama variata de sampoane. Poti sa iti alegi pentru volum, piele sensibila, par vopsit, etc. Scapi de matreata si te bucuri si de efectele secundare (volum, stralucire, rezistenta, etc).

| roxanaghiuzan a răspuns (pentru Naoa):

Aaa,si nu iti mai fa griji cu matreata, daca nu te mai gandesti la ea ai sa vezi ca nu o sa mai ai.

| Naoa a răspuns (pentru roxanaghiuzan):

Nu imi fac griji, pentru ca nu am matreata happy.

| roxanaghiuzan a răspuns (pentru Naoa):

Scuze nu era pentru tine.

| iYuuki a răspuns:

Eu folosesc Garnier Fructis Pure Brillance acum. Am folosit si Garnier Fructis Antimatreata. Depinde de fiecare persoana acum...

| Azµre a răspuns:

Mătreața este o ciupercă, prin urmare trateaz-o cu Nizoral Șampon de la farmacie. Tratamentul este de minim 6 săptămâni și se prelungește până la 10 săptămâni. Se aplică se lasă pe păr 10 minute apoi se clătește.

| Leonard08 a răspuns:

Ultima data cand am fost la dermatolog mi-a recomandat sampon Selegel antifungic.
Mi-a spus sa folosesc 2 tipuri de sampon, unul normal si unul antifungic. La 3-4 spalari cu cel normal sa il folosesc si pe cel antifungic.

| Liviu_2019 a răspuns:

Vichi,Squanorm, Selsun - toate sunt pe baza de disulfura de seleniu, sunt cam scumpe 40 50 RON dar bune. Sau mai poti incerca Mediket, Stieprox si astea sunt bune. Eficienta difera de la caz la caz, la unii dau rezultate anumite sampoane la altii alte sampoane. Chestia e ca daca ai dermatita seboreica trebuie sa folosesti tot timpul astfel de sampoane deoarece dc vei reveni la sampoanele vechi cele obisnuite matreata va reveni.

| Farmec a răspuns:

Iti recomandam sa incerci Lotiunea antimatreata cu ichtiol (http://farmec.ro/produse/par/lotiune-antimatreata-cu-ichtiol-68.html) din gama Gerovital Plant Tratmament Datorită Ichtiolului care are proprietăţi antifungice şi antiseptice, loţiunea restabileşte echilibrul normal al scalpului şi combate eficient toate problemele aferente apariţiei mătreţii. În plus, loţiunea întăreşte firul de păr, conferă strălucire şi volum părului, stimulează circulaţia sanguină la nivelul pielii capulu

| Mayumi explică (pentru Farmec):

@Farmec am incercat cu acea lotiune dar nici un rezultat

| maximusy a răspuns:

Eu folosesc Head and Shoulders

| alexalexuz a răspuns:

Pentru matreata poti folosi Head and Shoulders si Swarskoap nu stiu chiar daca se scrie asa sunt baiat! funda?

| Ciufulituuu a răspuns:

Incearca head and shoulders ala verde cu menta big grin

Eu pe ala il folosesc si nu am probleme de genu big grin

| corodidenisa a răspuns:

Eu iti recomand cu multa incredere samponul Syoss.

| AnnaKarenina666 a răspuns:

Încearcă tratamentul de la Gerovital plant, este foarte bun! Sau orice șampon din gama VICHY DERCOS. :*
Nu recomand Nivea pentru astfel de probleme. Am folosit și eu, tot antimătreață și mai rău mi-a îngrășat părul.

| roxanaghiuzan a răspuns:

Si eu am avut problema asta si m-am saturat sa folosesc tot felul de sampoane antimatreata si sa numi foloseasca la nimic.Mi-am luat un sampon panten care zice ca e pentru volum nu antimatreata si gata am scapat de ea.Asa ca incearca panten e foarte bun si nu lua de ala antimatreata ia pentru orice altceva.Bafta!

| 1Dana1 a răspuns (pentru roxanaghiuzan):

Tot am probleme cu matreata si am folosit panten si nu m-a ajutat deloc

| roxanaghiuzan a răspuns (pentru 1Dana1):

Nu toti avem parul la fel la unii functioneaza la unii nu.

| DianaChiriac a răspuns:

Hey ^^! Îți recomand produsele de la Gerovital. Sunt foarte bune! happy O zi bună!

| nicole0123 a răspuns:

Doar sampunurile de la farmacie te vor ajuta