| lexy22 a întrebat:

Ce sampon mai natural, dar care sa nu imi usuce parul recomandati? happy (nu cele din comert)

Răspuns Câştigător
| Briannaa12 a răspuns:

Bună! Răspunsurile anterioare vad ca nu prea sunt la obiect, eu o sa pun punctul pe i ca să te lămuresc. Indiferent care ar fi cauza principala a uscării parului tău, e clar ca și șampoanele pot usca și e clar ca tu ai nevoie de un șampon extrem de hidratant. Asa cum se vede ca știi și tu după cum ai formulat întrebarea, șampoanele din comerț, pline de chimicale și parfumuri nu numai ca deshidratează, dar contribuie și la alte probleme ale scalpului și în final la căderea parului. Eu folosesc de doi ani șampoane de la plafar și de atunci mi s-a îndesit și înfrumusețat foarte mult părul. Le găsești și în farmacia Bebe Tei. Eu recomand șamponul revitalizant de la Q4U cu germeni de grâu, promite hidratare intensa și am vazut pe parul meu ca fix asta face. Dacă mai vrei sa ti hidratezi parul și prin alte metode, folosește cu încredere : mască cu ou și ulei de măsline, ulei de cocos, ulei de ricin (cam tot ce înseamnă ulei e bun), keratina lichida, balsamuri de par tot din gama asta de produse naturale (Q4U). Evita folosirea căldurii asupra parului, adică uscător de par sau placa/ondulator. Dacă totuși o faci, folosește produse care l protejează termic. Evita sa aplici spuma de par sau fixativ prea des sau orice alt produs de styling și spala l cu apă mai rece, nu foarte calda sau mai rău - fierbinte, pentru ca aia usuca rău firul de par. Sper ca ti am fost de folos happy

| lexy22 explică (pentru Briannaa12):

Multumesc muult! Voi tine cont! happy

10 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Vichy dercos antimătreață pentru scalp normal și gras.

| lexy22 explică (pentru Ofiintă):

Chiar m-am gandit sa incerc unul de la Vichy...ai incercat si vreunul obisnuit de la ei care sa nu fie antimatreata? happy

| Ofiintă a răspuns (pentru lexy22):

Am încercat mai multe șampoane de la ei. Însă, nu știu ce să iti recomand, avand in vedere faptul ca nu ai oferit detalii despre scalpul și structura părului tău.
Cel pentru scalpul gras si din gama densi solutions usucă părul.
Varianta cu ambalaj mov, redensificator este pentru uz zilnic. Adica este un sampom blând.
În principiu majoritatea sunt ok, dar depinde și de preferințele tale.

| Violleta2022 a răspuns:

Samponul nu usuca parul, ci toate celelate produse cosmetice pe care le folosesti (geluri de par, creme, spume, vopsele de par, fixativ) toate duc la uscarea teribila a firului de par.
O alta uscare rapida care produce degradare si caderea parului, o produce placa si ondulatorul de par, care ard parul, aratand teribil de uscat si rigid, ca matura.
Daca ajunge in acel stadiu, parul este deja mort si singura solutie este un tuns foarte scurt, ca sa se elimine tot parul ars si sa creasca unul nou, sanatos. Evitend, va trebuii sa elimini tot ce ai folosit pana atunci si ti-a stricat parul, ca sa nu repeti povestea.

| Violleta2022 a răspuns:

Lexy draga, vad ca adevarata ta problema sta in aparatul cu care ti-ai intins parul multa vreme, pana l-ai ars (nu uscat), caz in care un par ars este un par mort, imposibil de inviat, inmuiat sau resuscitat cu un sampon, care nu face altceva decat sa curete praful si impuritatile de pe el.

"în 17 Septembrie 2020 | lexy22 a întrebat:
Aveam un par lung si voluminos dar timp de ani de zile mi-am intins parul cu placa iar acum e deteriorat..."

| lexy22 explică (pentru Violleta2022):

Din fericire, l-am tuns si nu l-am mai facut cu placa, motiv pentru care acum arata muult mai bine! Insa aveam nevoie de sfaturi pentru un sampon ok happy Multumesc mult pentru raspunsul de mai sus!

| Violleta2022 a răspuns (pentru lexy22):

In cazul asta, ce ai tu nevoie este un balsam de par care sa-l faca matasos (silky) nu sampon. Samponul este cel care doar curata parul de impuritati, si in 2 minute este deja aruncat, odata cu apa murdara. Balsamul in schimb sta pe par 2-3 minute, il trateaza si dupa clatire, lasa parul moasle si matasos.
te sfatuiesc sa cumperi din farmacie sau dintr-un magazin cosmetic acest balsam, un brand mai bun, dar sa nu cumperi de pe piata, de la chiscuri sau alte amagazinase de cartier, fiindca sunt luate ongross de la Dorali, si sunt contrafacute.

| lexy22 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel cu Aloe și Jojoba de la Forever...mi se pare cel mai bun din câte am încercat.