| lexxaba a întrebat:

Ce sampon mi.ati recomanda.sau ce as putea face pentru a numai avea parul deteriorat?

8 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Incearca niste masti naturale, nu mai arunca banii pe toate chimicalele de pe piata care nu fac altceva decat sa-ti distruga si mai mult parul.
Ingrediente: ulei de masline – 5 linguri; oua – 2

Metoda: Incalzeste putin cele 5 linguri de ulei de masline, dupa care, amesteca-le cu doua oua batute bine. Aplica acest amestec pe suprafata parului si a scalpului cu o perie de vopsit. Infasoara-ti capul cu o casca de dus sau cu o punga de plastic si lasa aceasta masca pentru par deteriorat sa actioneze aproximativ 20 de minute. Clateste cu apa calduta si samponeaza delicat.

Reteta # 2
Ingrediente: ulei de masline – 1 lingura; miere – 2 linguri; otet de mere – 1 lingura

Metoda: Amesteca bine toate ingredientele si aplica mixul pe par si pe scalp. Foloseste un pieptene cu dinti rari pentru a distribui masca uniform. Lasa-l sa actioneze timp de o ora si apoi clateste-l cu apa calduta. Aceasta este una dintre cele mai bune masti de par homemade.

- o banana mare coapta
- un galbenus de ou
- doua linguri de smantana
- o lingurita de miere
O banana se cojeste, se pune intr-un bol si apoi sfarmitati-o cu furculita. Adaugati galbenusul de ou, smantana si mierea, amestecand bine. Aplicati masca obtinuta pe scalp, inainte de spalare. Acoperiti parul cu o folie de plastic si apoi cu un prosop cald. Dupa 40 minute samponati si clatiti. Imediat veti avea un par moale si stralucitor.(asta am incercat-o si eu si e f buna)

Dar cea mai buna reteta pentru parul deteriorat este maioneza:
Ingrediente:
- o banana coapta
- 2-3 linguri de maioneza
- o lingurita de ulei de masline
Banana se curata si se pune intr-un blender. Se amesteca pana cand se formeaza un piure fin. Adaugati maioneza si uleiul de masline, amestecand bine. Intindeti compozitia pe par si lasati 20 minute. Clatiti cu apa calduta si samponati ca de obicei.

| MihaelaDart a răspuns:

Iti sugerez sa mergi sa cumperi de la o farmacie un sampon tratament pentru asta, dai un banuit mai multicel, desi efectele sunt mai vizibile. daca ai parul tocit iti poti tunde 1-2 cm din varfuri si pe langa asta fa si tratamente naturale acasa cu galbenus de ou, lapte, uleiul de masline impreuna cu vitamina A si uleiul de ricin sunt bune pentru hidratare, stralucire si regenarea parului si nu numai o alimentatie sanatoasa fara prajeli, sucuri cu e-uri, fast-food-uri...

Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| Kodokuna a răspuns:

Nu conteaza numai samponul. S-ar putea sa fie nevoie sa te tunzi putin, si se va regenera, se va indesi si va fi mai puternic.

| Barbie a răspuns:

Ai parul deteriorat? mai taie din el dal dracuuuuurolling on the floor)))))))

| ibianca a răspuns:

Incearca sampoanele si balsamurile de la Elseve.