| 4827 a întrebat:

Ce superstitii stiti in legatura cu Boboteaza? M-ar interesa mai mult de dragoste. La cea cu busuiocul sub perna, busuiocul trebuie sa fie de la preot, sfintit?

Răspuns Câştigător
| MishalufLv a răspuns:

Cine reuşeşte să rămână treaz către dimineaţa de 6 ianuarie poate vedea cerurile deschizandu-se şi are ocazia de a-i cere lui Dumnezeu orice îşi pofteşte. Apoi, îngerul păzitor vesteştei flăcăilor şi fetelor dacă se însoară sau se mărită.

O altă tradiţie spune că, după ce preotul cu Iordanul ieşea din casă, dacă fetele vedeau pe stradă un cal alb însemna că nu aveau parte de măritiş în acel an.

Unele femei nemăritate încercau să fure busuiocul din găleata cu agheazmă, ca să îl pună seara sub perna şi să îl viseze pe bărbatul sortit. De altfel, în noaptea de 5 spre 6, cele care vor să îşi vadă ursitul trebuie neapărat să aibă busuioc sub pernă.

Altele îşi ascundeau sub pragul uşii mărgelele, cerceii, dar şi şase boabe de porumb.

În ziua de ajunul Bobotezei nu se aruncă gunoiul din casă ca să nu se alunge norocul. Femeia care se cearta cu bărbatul ei în această zi o va duce tot într-o ceartă tot anul.
Fetele care doresc sa isi viseze ursitul trebuie sa "fure" sau sa accepte de la preot un firicel de busuioc sfintit. Se spune ca daca il vor tine in san sau il vor pune sub perna inainte de a adormi, dar si daca postesc si se roaga Sfantului Ioan in ajun de Boboteaza, il vor vedea in vis pe cel cu care le este harazit sa se casatoreasca. busuioc, apa sfintita

In unele zone ale tarii, in ajunul Bobotezei, se spune ca pentru a-si visa alesul, fetele trebuie sa manance o turta framantata doar cu 9 degete din 8 linguri de faina si o lingura de sare si sa-si lege pe inelar un fir rosu de matase. Prin traditie, se tine post negru (sau zi de sec) in Ajunul Bobotezei. Se spune ca cei care reusesc sa nu manance si sa nu bea nimic in aceasta zi vor avea parte de noroc, sanatate si binecuvantare de la Dumnezeu pe tot parcursul anului.

Dupa ce iau agheasma de la preot, fetele tinere obisnuiesc sa se imbaieze de trei ori in rau sau sa sa-si toarne apa pe cap simbolic. Precum s-a adunat poporul la malurile Iordanului, tot asa se vor strange petitorii la usa fetei respective.

6 răspunsuri:
| SamSon a răspuns:

De Boboteaza nu se spala rufe spre a nu se spurca apa; se spune ca atunci apa este sfintita si e pacat sa o folosesti astfel. Femeile nu vor spala rufele in aceasta zi si nici in urmatoarele 7 zile, pana la sfarsitul praznicului. In noaptea de Boboteaza, fetele isi viseaza iubitul. Ele isi leaga de inelar un fir de matase rosie si un pic de busuioc; tot busuioc se pune sub perna, iar cel iubit, poate este si alesul, pe care fetele il vor visa noaptea. Superstitia mai spune ca cele care cad pe gheata, pot fi sigure ca se vor marita in acel an. Si, cine-stie-cate dintre ele se vor "impiedica" atunci...
Pe vremuri, in timpul Bobotezei si al Sfantului Ioan, era un ger de crapau pietrele; de unde si vorba romaneasca despre frig : "parca e gerul Bobotezei". Dar vremurile acelea s-au dus...

| SerafimHD a răspuns:

Aia cu busuiocul sub perna in rest nu stiu decat explesia cu gerul bobotezei!

| kmarianak a răspuns:

Http://www.interferente.ro/......atate.html
http://www.interferente.ro/......atate.html
Sunt destul de multe! Le gasesti enumerate pe indelete!

| elisa820 a răspuns:

Eu stiu o spertitie dar nu este legata de dragoste.

Răspuns utilizator avertizat