| alexutza222 a întrebat:

(funda+voturi)Buna! Am auzit despre niste superstitii. una dintre ele zicea ca iti pui sub perna busuioc de boboteaza ( in noapte de 5 spre 6 ian) ca sa-l visezi pe alesul inimii, intrebarea mea e : busuiocul trebuie sa fie sfintit/ cules din gradica/etc?
Am auzit si despre punerea une verghete intr-un pahar ca apa (tot cu acelasi scop) a cui trebuie sa fie vergheta si cand se face acest lucru?

Răspuns Câştigător
| CяﻵsŁﻵηε a răspuns:

Buna.
eu am facut chestia cu verigheta.
ea trebuie sa fie kununata,
se pune dupa ora 12 noaptea intr-un pahar cu apa proaspata(neinceputa),iar sub pahar trebuie sa intinzi faina,o oglinda in spatele paharului,tu spui in gand o rugaciune,si in acelasi timp rasucesti paharul incet,uitandu-te in el, si in cerkul verighetei, vei vedea un chip de baiat/barbat.mentionez ca se poate face in orice noapte.eu nu am crezut chestia asta,dar am incercat-o, i vreau sa iti spun, ca e adevarata...m-am inchinat cand am vazut chipul prietenului meu.era ca o poza...
te pup

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Am innebunit eu sau nu suntem in 2011?

| delisa a răspuns:

De verigheta nu am auzit! De busuioc nu stiu dar stiu ca de Craciun sa faci o turta foarte foarte sarata sa o mananci si sa te culci! Noapte iti va fi foarte sete si vei visa ca cineva iti da apa! Acel cineva va fi alesul tau!

| Ovilacul a răspuns:

Refuz sa cred ca printre noi exista oameni care cred asa ceva! Refuz! Ganditi-va ca astia or sa se reproduca...

| n30x a răspuns:

Astea sunt superstitii... oricum verigheta se pune in pahar cu apa tot de boboteaza si poate fii a unei rude. Nu cred asta.

| Fashion a răspuns:

Nu draga, eu stiam ca de Sanzaiene adica maine se fac chestiile astea.si mai era una ca maine iti faci o paine ft sarata si o manaci pe toata iar seara te duci la un izvor sa vei apa si acolo ii vezi fata alesului tau... ceva gen asta era... funda? aaa si verigheta a unui cunoscut si maine se face ascet lucru

| roxcrisify a răspuns:

Busuiocul trebuie luat de la preot sfintit...si stiu e la o persoana care chiar si'a visat viitorul sot dovada ca sa si maritat cu el laughing

| Cristy_7969 a răspuns:

Tot in aceeas perioada si sa fie veregheta unei rude sau a parintilor