| dudu_4306 a întrebat:

Ce tratament pentru pistrui imi recomandati? Sunt constient ca nu vor disparea definitiv, dar as vrea un tratament care sa ii faca mai putin vizibili.

Răspuns Câştigător
doiny
| doiny a răspuns:

Eu folosesc o solutie foarte buna preparata in farmacie. M-a ajuns la vreo 60 mii vechi. De vreo 3 luni imi tamponez zona cu pistrui seara dupa demachiere, iar dimineata ma clatesc. Sunt foarte multumita de cat de bine s-au estompat. Si inca ceva...solutiile pentru pete si pistrui se folosesc in sezonul rece pentru ca interactioneaza mai bine cu zona afectata.

20 răspunsuri:
| Swabia a răspuns:

Aa...de ce vrei sa dispara pistruii tai?!
Multor oameni le sta bine cu pistrui si poate si tu faci parte din acei oameni!
Sincer nu stiu nicio crema sau vreo solutie pentru pistruisad

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Poti cere sfatul unui medic dermatolog, exista tratamente laser care cred ca te pot ajuta.

| devine a răspuns:

Nu cred ca ai vreo sansa reala, dar ai putea sa incerci cu acele creme care promit reducerea petelor de pe fata. Ai sa razi, dar o crema f buna era la Farmec, si pe mine m-a ajutat sa scap de pistruii facuti din cauza soarelui vara.

| larapopa a răspuns:

Iti dau cateva retete impotriva pistruilor. Lotionari cu infuzie de marar si patrunjel, se prepara astfel:se taie coditele se pun frunzele in apa fierbinte, se tin 15 minute, dupa care se strecoara.Cu zeama obtinuta se pun comprese dimineata si seara. Dupa 7 zile poti vedea rezultatele. Daca o sa ti se para ca tot mai trebuie, aplici tratamentul dupa o pauza de doua saptaman. O alta varianta este punctarea cu ulei de recin sau aplicarea unei infuzii cu flor de soc, pe care o lasi sa se usuce pe fata.Alte 2 retete:1]in 0, 5 l de apa de ploaie se pun 5ml de apa de lavanda si 2 ml de amoniac.
2]Un amestec din 600ml de apa de roze, 50 ml flori de portocale, 300 ml de glicerina, 50 ml de alcol si 5 g de caolin

| gabriellas a răspuns:

Incearca si cu suc de patrunjel... succes!

| noSUno a răspuns:

Remedii chimice

Solutiile chimice care te ajuta sa scapi de pistrui implica si riscul aparitiei iritatiilor. In saloanele de frumusete poti beneficia de tratamente cu hidrochinina, acid kojic si alfa hidroxizi. Acest gen de peeling iti asigura o exfoliere impecabila si stimuleaza innoirea celulelor epidermei. Astfel, pistruii sau petele pielii vor fi mai putin vizibile. Daca te-ai decis sa optezi pentru una dintre aceste solutii, va trebui sa te dai cu crema cu protectie solara de mai multe ori pe zi. Tratamentele chimice afecteaza numai stratul superior al pielii, insa daca nu te protejezi impotriva radiatiilor solare, straturile profunde ale epidermei vor produce mai multa melanina, iar rezultatul - pistrui mai multi si mai intens colorati.

Remedii naturiste

Curata-ti tenul cu lapte acru. Acidul lactic va avea un efect foarte gentil de exfoliere, fara sa-ti irite sau sa-ti usuce pielea.
Zeama de lamaie este unul dintre cele mai folosite si mai eficiente remedii impotriva pistruilor. Nu este cazul sa-ti freci fata cu o felie de lamaie. Tamponeaza-ti pielea usor cu sucul provenit dintr-o jumatate de lamaie stoarsa.
Mastile pe baza de caise, capsuni si castraveti decoloreaza pistruii daca le aplici in ziua in care acestia au aparut.
Daca ai tenul gras, poti sa te dai mai intai cu putina zeama de lamaie, sa stergi surplusul cu un servetel si apoi sa aplici o masca de smantana pe care o tii 10 minute.
Chiar si in cazul pistruilor, alimentatia joaca un rol semnificativ. Consuma alimente bogate in vitamina C, iar pielea va deveni mai putin sensibila la soare. Insa daca nu iti plac citricele, poti compensa acest lucru luand vitamina C sub forma medicamentoasa.

| chybrytel a răspuns:

O solutia din batrani o reprezinta tamponarea acestor suprafete cu suc de lamaie usor diluat cu apa.In timp, cu rabdare... o sa vezi diferenta.

| chybrytel a răspuns:

Se ia un bulb de crin alb, curatat si taiat in doua, se fierbe in 200 ml lapte, pana ce foile aproape ca se topesc.Cu o lingura de lemn se paseaza bine si se toarna peste pireul obtinut cateva picaturi de alcool.Se pastreaza in borcanele de sticla, la loc rece si intunecos.Se aplica pe fata, masand usor, pe riduri si pistrui. Dupa 20 de minute, se tamponeaza fata cu apa calduta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da da as vrea si eu un sfat pentru pistrui va rog lume

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o solutie, dar toate fetele o cautam in farmacie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai buna solutie e sa iti tamponezi fata cu lamaie de vreo 2-3 ori pe zi timp de 2 saptamani, crede-ma isi face efectul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zeama de lamaie timp de 4 saptamana (o luna)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu pistrui dar in special pe nas, pana acum ceva vreme nu ma deranjau dar acum ma gandesc cum sa scap de ei.Am citit pe internet ca este recomandat sucul e patrunjel asa ca o sa incerc si eu... sper sa reusesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va inteleg, daca ar fi o solutie pentru cosuri da, ar fi o problema, dar asa pistruii sunt ca stelele de pe cer, pentru ce sa ii dai jos> Multi mi-au spus, dar nu-i ascult, sunt ai mei cui nu-i convine sa nu se uite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm...nu stiu daca dispar de tot pentru ca nu am incercat. dar am auzit la multi spunand ac lucru:ori cu ceai de patrunjel ori cu zeama de lamaie...eu cred ca este cel mai bine asa deoarece sunt tratamente pe cat se poate de naturale si nu iti afecteaza tenul asa ca merita incercat! bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii care au pistru[si eu printre ei] nu au probleme cu acneea sau tenul gras.Au o piele perfecta. Pana cand vine vorba de petele numite pistrui, corect? Eu nu as vrea sa imi dispara neaparat pistruii de pe fata, as vrea sa nu-mi mai apara pe piele[cand stau la soare evident]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tratamnet cu frunze de marar si patrunjel, eu imi fac si imi trec pistriu, dar si in loc la pistriu imi ies cosuri rosii. Oare din ce cauza se intampla asta?

Alte răspunsuri
| Gabriela_Amalia_1996 a răspuns:

De obicei, vedetele care au pistrui folosesc creme speciale dar care costa... leacurile babesti sunt mult mai bune. Si eu am incercat si deja mi-au disparut din pistrui. happy BAFTA