| ViseColoratee a întrebat:

Ce tratamente naturale sa folosesc pentru indepartarea impuritatilor/ cosurilor de pe fata?

Răspuns Câştigător
| Bobbless a răspuns:

Tratamente exista o gramada, doar ca chiar daca le folosesti ele nu vor trece peste noapte, iti recomand zynerit este foarte bun si te ajuta, scapi imediat de cosuri. Intr-o saptamana ai tenul curat si il poti folosi oricand. Dar daca tu vrei tratamente eu iti voi spune cateva pe care le-am incercat.:*
Poti bate albusul de ou spuma si il poti tine pe fata pana simti ca intepenesti atunci te poti spala. Vei observaca tenul tau e mult mai fin love struck
si galbenusul il poti folosi.
Era pe un site o propunere sa folosesti usturoiul ca sa usuci cosurile, nu fa asta! Eu am facut greseala asta si mi s-a iritat ingrozitor fata si ma si usura, si la un cos la care am tinut catelul de usturoi s-a facut foarte mare si mi-a ramas semn deci NU folosi usturoiul pentru ca e foarte puternic.
Ia-ti o crema de galbenele cu care sa te dai seara e foarte buna si dimineata ai un ten foarte frumos este doar 3 lei de la farmacie.
Poti sa te dai cu zeama de lamaie pe cosuri pentru ca le usuca. Dar nu fa asta mai mult de o data la 2 saptamani pentru ca si zeama de lamaie este la fel de puternica si vei avea tenul uscat.
Spala-te de mai multe ori pe fata cu un sapun bun ( protex, dove )
Date cu ulei de ricin seara pe ten pentru ca ajuta la eliminarea sebummului din piele si trec cosurile.
Si am auzit si de pasta de dinti, nu o folosi pentru ca s-ar putea sa ti se mareasca cosul si mai tare. Pasta de dinti este special facuta pentru dinti dupa cum ii spune si numele nu pentru cosuri.
Si bea multa apa, cu cat esti mai sanatoasa pe interior, la fel de frumoasa vei fi si la exterior. Frumusetea vine din interior!:*
Poti taia o felie de rosie pe care sa o treci prin zahar ( partea zemoasa) si sa te dai cu ea pe fata las-o sa actioneze ceva timp si dupa aceea spalate.
Sper sa te ajute! Sa fi frumoasa :*

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

1-Se rade coaja la o portocală
2-Se stoarce o lămâie
3-Se pisează bine 5-6 căţei de usturoi
4-Toate ingredientele se amestecă cu 100 gr.de miere
5-Se pun la macerat 4-5 zile la temperatura camerei
se mestecă de cel putin 2 ori pe zi
6-Se aplică seara pe locul cu acnee şi se spala cu apă
călduţă după 30-40 min.În câteva zile se vede efectul!

| blackcat99 a răspuns:

Poti sa nu ma crezi. Eu intotdeauna am zis aceeasi poveste. Cea cu frunze de nuc. Intr-o vara am descoperit aceasta cura intr-o revista. Aduni 1 castron de frunze, le pui la fiert cu apa, si va rezulta un ceai inchis la culoare si amar. Timp de 2 luni sterge-te cu acel ceai pe fata, in fiecare seara. Daca vrei rezultate rapide si de durata, bea cate o lingurita pe zi din acel ceai. La mine a dat rezultate. Iar eu nu aveam un cos - 2, aveam acnee pe toata portiunea de pe obraz.

| Xtadelo a răspuns:

Coaja de portocala
Tratamentul cu coaja de portocala realizat acasa s-a dovedit a fi foarte eficient in tratarea acneei. Pentru tratament coaja de portocala se rade, se amesteca cu putina apa si se aplica pe zonele afectate de acnee.

Lamaia
Unul din cele mai simple remedii pentru acnee este aplicarea in mod regulat a sucul de lamaie pe cosuri si acnee. Se lasa sa actioneze timp de maxim o ora dupa care se spala cu apa calduta.

Usturoiul
Datorita proprietatilor sale antiseptice, usturoiul este folosit de foarte mult timp in tratarea acneei. Astfel, pentru uz extern specialistii recomanda pacientilor cu probleme sa se frece cu usturoi crud pe zonele afectate de acnee, deoarece ajuta la curatarea pielii de cosuri, pete si furunculi.
Pentru uz intern, specialistii recomanda consumarea a 3 catei de usturoi pe zi, timp de o luna. Aceasta cura purifica sistemul sanguin si curata acneea

Castravete
Castravete ras se aplica pe fata, ochi si gat timp de 15-20 minute, dupa care se indeparteaza cu apa calduta. Acesta este un excelent tonic pentru tenurile acneice si previne aparitia cosurilor si punctelor negre.

Suc de codriandru si menta
O lingurita cu suc de coriandru amescat cu bulbere de curcuma este un alt remediu eficient in tratarea cosurilor si a punctelor negre. Aceasta pasta se aplica in fiecare seara, dupa ce in prealabil fata a fost bine curata.
Sucul de menta de foloseste asemanator cu sucul de coriandru.

| RadioactiveUranium a răspuns:

Te speli cu ceai de galbenele

| Mikii a răspuns:

Un tratament natural este masca de fata. Masca pe care eu personal o folosesc este compusa din : banane + miere. Poti folosii si miere + iaurt. Miere este buna, spunandu-se ca usuca impuritatiile.