| Bubz a întrebat:

Ce trucuri stiti pentru albirea dintilor? funda!:*

Răspuns Câştigător
| CodName47 a răspuns:

Pai exista multe metode:
1.Te speli pe dinti oarte des.
2.mie cand merg sa activez aparatu odata la 2 luni imi da cu o chestie pe dinti si "pac" se albesc dipa 10-20 min big grin.
Bafta!happy
TE ROG FUNDA!

10 răspunsuri:
| Bojthe a răspuns:

1. Cafeaua, cola, ceaiul negru, sucurile de struguri, sucurile de fructe de padure, vinul rosu – In general, cam orice bautura care va poate pata hainele poate influenta si culoare dintilor. Este cunoscut faptul ca este imposibila renuntarea in totalitate la consumul acestor bauturi, insa trebuie consumate cat mai rar si trebuie evitat pe cat se poate contactul lor prelungit cu dantura. In cazul sucurilor utilizati de exemplu un pai pentru a sorbi lichidul din recipient.

2. Tigarile – Sunt principala cauza a ingalbenirii inestetice a dintilor datorita nicotinei. Aveti asadar un motiv in plus pentru a va lasa de fumat.

3. Fructele de padure – Consumul fructelor de padure precum afinenele sau murele poate pata dintii. Acelasi efect au si ciresele si strugurii negri. Solutia ar fi sa clatiti gura sau sa va spalati pe dinti dupa ce ati consumat aceste fructe.

4. Mancatul inainte de culacare – Nu este recomandat nici pentru silueta si nici pentru sanatatea dintilor, micile resturi alimentare ramase pe timpul noptii in cavitatea bucala putand provoca aparitia petelor si a cariilor dentare. Este foarte important sa va spalati pe dinti inainte de culcare in fiecare seara, asa cum recomanda si medicii stomatologi.

5. Bluzele albe si bijuteriile din aur – Acestea pot sublinia culoarea galbuie a dintilor. O alternativa ar fi bluzele crem sau bej si bijuteriile din argint.

Ca sa echilibram balanta, iata si cinci lucruri pe care trebuie sa le faceti pentru a avea o dantura alba de invidiat:

1. Tratamente de albire a dintilor cumparate din farmacii – Avantajul este ca nu trebuie sa mergeti la dentist si operatiunea puteti sa o faceti acasa urmarind cu atentie instructiunile produsului. Toate aceste produse contin substante speciale de albire a dintilor precum peroxidul de hidrogen. Efectul de albire poate dura si cateva luni.

2. Pasta de dinti, apa de gura, periutele speciale – Folosirea unor produse corespunzatoare pentru albirea si prevenirea aparitiei petelor dentare este foarte necesara. Aveti de ales dintr-o multitudine de produse, insa nu uitati sa cereti sfatul medicului stomatolog la prima vizita.

3. Merele, telina, morcovii – Rontaitul merelor, a telinei sau a morcovilor stimuleaza activitatea glandelor salivare care curata in mod natural dintii. Acelasi efect au si portocalele, broccoli si branza, care ajuta si la indepartarea placii dentare. Capsunele pot contribui de asemenea, in mod eficient la curatarea dintilor. Sunt un ingredient cheie intr-un tratament naturist de albire. Aveti nevoie de una-doua capsune zdrobite si o jumatate de lingurita de bicarbonat de sodiu. Se amesteca si cu ajutorul unei periute se aplica pe dinti, mentinandu-se 5 minute. Dupa cele 5 minute se clateste gura cu apa din abundenta. Acest tratament poate fi folosit odata sau de doua ori pe saptamana si constituie un astringent natural si o foarte eficienta si ieftina metoda de albire a dintilor.

4. Produsele cosmetice potrivite – Este foarte important sa folositi produse cosmetice care sa dea senzatia ca dintii sunt foarte albi: glosuri si farduri de obraz stralucitoare. Rujurile mate, nuantele de galben si oranj nu sunt recomandate.

5. Guma de mestecat cu xilytol – Are efect in albirea dintilor si combate aparitia placii dentare.

| dedfgv a răspuns:

Bicarbonatul de sodiu sau zeama de lamaie pusa pe periuta de dinti

| c8ilcopac a răspuns:

Bicarbonat de sodiu.
presari putin bicarbonat de sodiu pe periuta de dinti umezita, apoi freci dintii, dupa care te speli normal pe dintiwinking
chiar functioneazahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca cu lamaie.

| thegame9 a răspuns:

Te speli cu sensodyne whitening big grin

| RalooKee a răspuns:

Sa iei o capsuna, sa o tai in jumatate si sa-ti lustruiesti dintii cu una din jumatati.

| NoMusicNoFun a răspuns:

Te duci la dentist acolo au un aparat special.nu doare deloc.sau te speli pe dinti te rog eu funda puppy dog eyes

| MindFreeze a răspuns:

Folosirea bicarbonatului de sodiu cu apa la spalarea pe dinti sau dupa ce te-ai spalat pe dinti cu pasta de dinti obisnuita pune pe periuta zeama de lamaie.

| bya5 a răspuns:

Eu stiu ca spalandu-te pe dinti cu sare acestia se inalbesc
a folosit si o pirtena de-a mea si mergewinking

| CatalainSauSPK a răspuns:

Gargara cu sare dar de multe ori! e buna ca spalarea de dinti dar o ruda de-a mea a murit si al 40-50 ani avea dintii albi tongueincearca