| tweetyy a întrebat:

Ce tunsoare/culoare mi s'ar potrivi? daca am fata rotunda, ochii mari caprui spre verde si un pic creata, am fost vopsita bruneta dar mi-am lasat parul sa creasca pentru a scapa de acea culoarebig grin...va pup

Răspuns Câştigător
| heart.eater a răspuns:

Tunsoarea in scari - cu scari care pornesc din dreptul barbiei. Suvitele lungi alungesc forma fetei si ascund pometii rotunzi. Ideal este sa coafezi parul usor ondulat, onduleurile fiind ideale pentru a ingusta si mai mult forma fetei. Insa ai grija ca onduleurile sa fie cat mai lejere si sa inceapa din dreptul buzelor. Daca parul prezinta onduleuri voluminoase in dreptul pometilor, nu vei face decat sa evidentiezi si mai mult rotunjimea fetei. Daca ai tuns parul in scari, atunci, pe langa onduleuri, poti sa incerci si indreptarea parului. Pentru a te asigura ca ascunzi bine rotunjimea fetei alege un breton pierdut intr-o parte si evidentieaza scarile cu ceara de par.Mai precis, trebuie ca scarile sa apara sub forma unor gherute - aplica ceara pe varful suvitelor si rasuceste usor intre degete pentru a separa varfurile.Sau un bob care se alungeste pana aproape de umeri poate sa alungeasca forma fetei. Poti opta pentru un breton pierdut intr-o parte, care ascunde pometii rotunzi sau poti sa lasi bobul simplu.

O alta regula care se impune este sa te feresti de cararea pe mijloc, vei transforma forma rotunda in forma patrata. Alege intodeauna o carare intr-o parte.

Cat despre culoare, indicat ar fi un saten deschis sau brunet.

:* Sper ca te-am ajutat! happy

3 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Sper sa-ti placa:
http://www.mabella.ro/......atrata.jpg

Unii se sperie de-a dreptul doar la banala idee de a-si tunde parul, bineinteles in urma unor intamplari neplacute, sau pur si simplu nu vor sa-si tunda parul deloc. Aceasta este cea mai frecventa greseala! Parul trebuie tuns odata la 5-7 saptamani, fie si numai un centimetru. Varfurile sunt foarte expuse degradarii si fac parte din portiunile cele mai "imbatranite" ale parului nostru.

Tunsori pentru fata patrata (foto: Jessica Biel)

De asemenea, forma coafurii se pastreaza mult mai bine taind varfurile mai des. Fara aceasta operatiune la timp, varfurile se vor despica din ce in ce mai mult, iar la un moment dat veti fi nevoita sa va tundeti semnificativ. Secretul unei tunsori reusite consta intr-o foarte buna colaborare cu cel care va tunde.

Ar fi bine sa va spuneti obiectiv parerea, ce va doriti, cat de lung sau cat de scurt sa fie parul la final uscat.

Si eu ma sperii cand vine vorba de tuns, ma gandesc ca daca nu-mi va sta bine o sa rada lumea de mine(pe langa faptul ca voi arata ridicol)

| love44katyp a răspuns:

Cred ca ti s-ar potrivi de minune tunsoarea bob mediu asa : http://frumusete.ele.ro/images/poze/fataromediu.jpg
si culoare. hmm...
un saten ciocolatiu cu niste suvite blonde ar fi perfect :D